Potvrzeno: Ankh z Egypta zamíří i k nám, česky

od 10. 11. 2020Ankh, Nové deskovky9 komentáře

Od začátku kampaně na Kickstarteru se šušká, že by Ankh: Bohové Egypta (nebo jak se oficiálně bude hra jmenovat) mohl vyjít česky. A nyní je to potvrzeno. Blackfire oficiálně řekl, že se dočkáme a dokonce již příští rok!

Ankh: Gods of Egypt je velká figurková hra navazující na dvě předchozím a tak symbolicky uzavírá jakousi trilogii. V první, Blood Rage, jsme se podívali mezi Vikingy, zatímco v druhé, Rising Sun, do Japonska.

Nyní nastal čas na starověký Egypt se svými bohy, monstry, faraony a pískem. Eric M. Lang si opět připravil area-control, který lehce mění zajetá pravidla a opět bude jiný, než hry předchozí.

Hráči zde budou zastupovat jednoho z egyptských bohů soupeřící o své místo. Nastal totiž čas, kdy víra lidí upadá a přežije jen jeden bůh. V průběhu hry se hráči střídají v jednotlivých akcích, které neodvratně posouvají čas a tím přibližují bitky, které se odehrají v jednotlivých regionech.

Mechanicky tak připomíná třeba předchozí Rising Sun, kde hráči odehráli jednotlivé akce, aby se následně hra přepnula do jiného, bojového, módu.

Zapomeňte na aliance

V rámci Ankhu ale zapomeňte na aliance – každý zde jede sám za sebe. Tedy, až na jednu (či dvě) výjimky – dva nejhorší bohové se ke konci hry spojí a buď vyhrají společně, či umřou v zapomnění. To je jedna z nejkontroverznějších mechanik hry, poslední hráč totiž de facto přestane existovat a připojí se k druhému nejhoršímu, byť získá šanci na výhru. Jaké pocity to bude vyvolávat to teprve uvidíme.

Velkou roli budou hrát asymetrické schopnosti bohů, které umí hodně zamíchat kartami a ano, budou zde opět karty, jejichž schopnosti budou neméně důležité.

Svou roli sehraje i vylepšování vašich schopností a správná volba toho, co se vám bude hodit. Oproti Rising Sunu tak bude méně vyjednávání, více plánování a strategizování.

Česká verze bez bonusů

Ankh je také klasickou hrou od CMONu, která si prošla Kickstarterem. Součástí něj bylo obří množství figurek jako stretch goalů, které se do české verze nedostanou. Většina z nich byli guardiani – tedy monstra, která si hráči mohou pronajímat v průběhu hry.

Pro každou partii se ale vylosují jen tři a tak je svým způsobem jedno, zda jich máte v krabici 30, či 20 (čísla střílím, nepočítala jsem to 😅). Jediné co, tak se mohou dříve ohrát, ale to bych neviděla jako problém.

To, co zamrzí více, je absence 3D modelů terénu – v základní hře jsou poměrně hodně škaredé žetony. Tedy, alespoň dle kampaně, třeba CMON ukáže hezčí variantu (v což doufám) 🙂

Celkově se tak naštěstí nemusíme bát, že by česká verze byla ochuzená o něco výrazného a co se týče rozšíření, ty neměly skoro žádné exkluzivní prvky a třeba se jich dočkáme česky. Ale víte, jak to u rozšíření chodí – hodně záleží na prodeji hry a na tom, jak se dohodnou vydavatelé. Tak držme palce a pojďme se těšit.

No a jako vždy nezapomeňte, že tu máme i skupinu, ve které můžeme o hře diskutovat!

Ankh djet!

Děkujeme za vaši podporu!

advertisement

Skupiny

9 Komentáře

Přidat komentář

Pin It on Pinterest