Retro Recenze Space Hulk

od 5. 1. 2021Recenze, Space Hulk1 komentář

Když se v devadesátých letech objevila v časopise Score recenze na stolní hru Space Hulk byl jsem nadšen. Ještě jsem měl v živé paměti film Vetřelci 2 od Ridleyho Scotta a tohle vypadalo opravdu podobně a parádně. Hltal jsem obrázky, kde proti sobě stáli červení Terminátoři a mimozemské stvůry. Po pár letech kdy hra vyšla ve třetí edici jsem si ji konečně pořídil domů. Do dneška toho nelituji.

Nezůstalo nic, jen válka

Desková hra Space Hulk je tu s námi již nějaký ten pátek a to přesněnji od roku 1989. Univerzum Warhammer 40k z kterého hra vychází není v naší malé zemi již úpně neznamé. Zasloužili se o to kromě wargamingu také knihy od vydavatelství Polaris nebo počítačové hry které Games Workshop poslední dobou chrlí jednu za druhou. Svět Warhammeru 40k je temná vize budoucnosti, kde lidstsvo již není dávno jedinou žijící rasou ve vesmíru, ve světě kde neexistuje nic jiného než válka a zmar. Kosmickým Warpem se prohánějí hvězdné lodě větší než malá města. Jenže cestování Warpem není tak bezpečné jak se může zdát, čas od času se lodě bezestopy stratí. Objevují se až za mnoho let. Pusté a zničené. Jejich obrovské vraky bloudí prostorem a nikdo netuší kde všude mohly být. Nezřídka se stává, že tyto bludné zničené trosky nejsou tak pusté jak se může zdát. Hluboko v jejich útrobách dřímá velké zlo. Krvelačná rasa Tiranidů. Tato úlová rasa má jen jeden jediný cíl, zabíjet vše živé a rozsévat smrt a zkázu.

Skener pohybu znovu něco zahlásil. Na konci displeje se objevil nezřetelný zelený bod, který okamžitě zhasl.
Zvedl levou paži.
Serva těžkého brnění lehce zavrněla.
Dvouhlavňové ústí stormbolteru namířené do dlouhé chodby.
Vteřiny, možná minuty, tak stál připraven vypustit smrt do temné chodby vraku vesmírné lodi.
Vyčkával.
Nad levé oko mu skanula kapka potu, kterou si pod maskou těžkého obleku nemohl setřít.
Jsou tam.
Věděl to.
Tam v temnotě za hranicí světla a tmy.

Vyčkávají.
Neznatelný pohyb.
Z vražednými pařáty a tlamy plné ostrých zubů připravené zabíjet všechny a všechno.
Milosrdná smrt bez rozdílu.

Právě kolem vraků hvězdných lodí se točí celá hra Space Hulk. Ti nejlepší z nejlepších lidských válečníků zakuti v nadpozemsky silných a odolných terminátorských zbrojích se vrhají do boje proti zlu. Kapituly hvězdných mariňáků čelí této zhoubě všeho živého, aby vraky prozkoumali a nalezli dávno stracené technologie a pradávné relikvie. Nebo jen z čiré pomsty či zášti způsobené předešlými krvavými boji.

Všichni je cítí a vědí, že tu jsou.Vražedná Tiranidí monstra, Genestealeři, poháněni touhou po krvi. Zapraská interkom.Ozve se modulovaný hlas velitele.
,,Bratři! Hlaste pozice.” Jeden po druhém terminátoři hlásí své pozice a stav.

Možná se mu to zdá a v hlasech ostatních cítí lehký podtón nervozity.

Všechno čisté, všude klid, všichni bratři na pozicích.

Velitel znovu promluví do interkomu.

,,Buďte ostražití Bratři, Císař je s námi.

První skupina postupujte vpřed.

“Zabezpečte koridor.” Skupina terminátorů se pomalu pohne vpřed.

Co najdete v krabici se hrou

Firma Games Worshop se nedá zahanbit, proto je krabice poměrně našlapaná. Naleznete zde, velice pěkně vyvedené miniatury Terminátorů i Genestealerů. Samozřejmě neslepené a nenabarvené. Knihu pravidel a knihu scénářů. Velké množství kartónových místností, chodeb a dveří. Dále kostky, několik sad žetonů, pomocná hrací deska a v neposlední řadě také přesýpací hodiny, které určují délku tahu terminátorů.

Milénia prachu svědčí o ponuré opuštěnosti těchto prostor. Nekonečně úzké chodby končící temnotou. Vlevo odstavená servisní rampa, shluky potrhaných kabelů poházené na podlahové mříži a zašlý skoro nečitelný nápis na dveřích svědčí o tom, že procházejí servisním patrem.

Když se to pak celé postaví, je radost se na hru dívat. Místnosti jsou každá jiná, žádná unifikovaná šeď.

O co ve hře jde

Primárně je hra určena pro dva hráče. Jeden se ujme role Terminátorů a druhý hraje za Tiranidy, krvelačné Genestealery. Zatím co Terminátoři se snaží především splnit úkoly dané mise a přežít, cíle Genestealerů jsou poměrně jednodušší a to vyvraždit všechno živé nebo zabránit Terminátorům ve splnění dané mise.

Terminátoři jsou vybaveni širokou palebnou škálou zbraní od stormbolteru přes rotační kulomet až po plamenomety, které jsou schopny vypalovat celé místnosti a v nich uškvařit vše živé.

Jejich hlavním cílem je udržet vražedná monstra v dostatečné vzdálenosti. Terminátoři jsou ale ve svých zbrojích pomalí a nemotorní. Takže každý jejich tah musí být promyšlený. Naproti tomu Genestealeři jsou rychlí a naprosto vražední na boj z blízka. Jejich počet je téměř nekonečný a stále přicházejí další a další. Terminátoři jsou vybaveni na boj z blízka různými meči či kladivy, ale při přímém střetu z genestlerem nemají téměř šanci.

Ovládací pult dveří stále matně žhne, je to důkaz že záložní energetické články lodi stále fungují.
Poslední průchozí blokuje dveře, nic nesmí nechat náhodě. Poslední o co stojí je útok zezadu.

Postupují a velitel kráčí pomalu vpřed. Na vnitřní straně helmy jeho obleku mu HUD. displej promítá nepřetržité informační hlášení o stavu atmosféry, tlaku, gravitaci a dalších veličinách. Ignoruje je a jediné na co se zaměřuje je přehledná digitální mapa v levém horním rohu. Jeho muži jsou malé modré tečky, které se pohybují pomalu kupředu. Doufá, že cílová místnost již není daleko.

Ví co je čeká.

Hra se hraje na kola. Hráči v každém kole aktivují postupně všechny své jednotky. Při aktivaci jednotky má hráč na výběr z několika možných akcí. Základní jsou pohyb a útok. Další možností je například udělit Termínátorům takzvanou hlídku (overwatch) kdy mohou reagovat i v kole protihráče. Každá jednotka smí vykonat jen určitý počet akcí dle svých akčních bodů. Hráč za Terminátory smí udělit i několik akčních bodů nad rámec normálně stanoveného počtu. Počet těchto speciálních akcí se každé kolo mění a hráč si jejich počet náhodně losuje. Velice zdařilý mi přijde systém objevování nepřátel, kdy se Genestealeři kteří nejsou ve výhledu Terminátorů pohybují částečně skrytě pomocí tokenů. (blipů). Jejich počet se odhalí až když se dostanou do zorného pole Terminátorů. Hráč hrající za Terminátory tedy do poslední chvíle většinou netuší kolik monster se na něj řítí.

Střelba i boj jsou řešeny kostkami. Kdy Terminátoři celkem s přehledem rozstřílí vše co se jim dostane před hlavně jejich pekelných zbraní. Ale nezřídka se jejich zbraně přehřejí nebo zaseknou. To je pak velice nemilá situace a většinou končí masakrem ze strany Tiranidů.

For the emperor

Hlavním tahounem je atmosféra, ta ze hry právě dělá hororovou jízdu ,kdy každá partie vydá za příběh plný napnutých hutných okamžiků kdy utečete smrti téměř o vlásek. Navíc Termnitátoři používají přesýpací hodiny, ty jim nemylosrdně určují zbývající čas do konce kola. K tomu je většina akcí řízená hodem kostek, a ty vám můžou zmařit sebelepší strategii. Když ještě podpořite hraní o soundtack z Aliens vs Predator na partii jen tak nezapomenete.

I za cenu vlastních životů musí splnit rozkazy. Jeho oddíl byl vybrán, aby lokalizoval a zničil místnost, ze které se ovládají evakuační kapsle. Z vraku se nesmí dostat nic živé. Kapitula nemůže riskovat, že by se genom úlu dostal v jakékoli formě pryč z lodi. Nesmějí pochybit za žádnou cenu. Ty zrůdy musí být vyhubeni do jedné.

Burn the heretic

S trochou nadsásky se dá říci, že Space Hulk je herní legenda. V průběhu času byla hra vydána několikrát a před několika lety vyšla zatím poslední čtvrtá edice. Hra se nedala a nedá jen tak již bohužel sehnat, když se někde objeví, tak její cena je většinou astronomická. Proto si někteří hráči pomáhali například i legem nebo jsem viděl i komletně papírovou verzi. Ke hře existují spousty fanouškovských úprav i rozšíření. O kvalitě svědčí i několik počítačových her na téma Space Hulku. Abych ale nemluvil jen v superlativech hra má i několik vad na kráse. Jsou to trochu nesrozumitelná pravidla, nebo určitá nedotaženost misí, které mohly být daleko propracovanější nebo nápaditější. No a na konec by to mohla být právě ta náhoda na hozených kostkách, která vám dokáže zhatit i sebelepší plánování a strategii. Pro někoho taková míra náhody nemusí být přijatelná.

,,Kontakt! Kontakt!

Temné basové burácení všude kolem naznačuje, že bratři rozsévají smrt.
Chodba před okamžikem zející prázdnotou je plná masy zrůdných těl, které se valí v nekonečných vlnách na terminátory.

Chtějí jen jedno, rozsápat je všechny na kusy.

Palubní počítač uvnitř helmy zrudl výstražnými zprávami o nepřátelských kontaktech. Bratr Lorenzo to ale nevnímá. Široce rozkročen působí jako pradávná socha nějakého zapomenutého boha. Rozdává svým stormbolterem rozhřešení vesmýrným zrůdám. Náboje trhají těla na krvavou kaši. Stěny jsou postříkány krví a orgány mimozemských zrůd. Odlétající nábojnice tvoří na podleze hromádky, které jsou mu už téměř po kolena.
Pak se však vše pokazí.
Zbraň se zasekne.
Lorenzo se snaží rozžhavený kouřící stormboltr znovu zprovoznit. Je však již pozdě. Další vlna Genestealerů lačnících po jeho smrti se k němu nezadržitelně blíží. Odhazuje zbraň a vrhá se na zrůdy jen s energopěstí a s myšlenkou, že jich před svou smrtí pošle do pekla co nejvíc.
Prvního vzpouzejícího genestealera chytá za horní čelist. Silně trhne. Vyrve mu lebku i z páteří. Druhou rukou v energopěsti se rozmachuje, jak jen v úzké chodbě může. Zapraská výboj. Drtí všechno na krvavou kaši.
Přes mrtvá těla nepřátel, se na něho sápou další a další zrůdy.
Povalují ho na zem. Pařáty a zuby procházejí lehce pancířem.

Nakonec bych chtěl říci, že jsem trochu zaujat protože Space Hulk je má srdcovka. Berte prosím tuto (retro) recenzi trochu s nadhledem. Hra je již koncepčně zastaralá ale to vůbec nevadí, byla, je a bude to pecka na kterou nezapomenete. Pokud se vám zadaří a někdo ji vytáhne na akci na stůl, běžte do toho, bude to jízda.

Hráz příčetnosti konečně povoluje.

Řve jako pominutý a zuřivě mačká spoušť plamenometu.

Všude je plno ohně a zkázy.
Nádrže plamenometu jsou již skoro prázdné.
Cesta k životu a dalšímu bytí už není, chodba za ním je v plamenech.
Je poslední.
Jeho brnění je pokryto hlubokými zářezy po zubech netvorů.
Levá paže je z velké části pryč.
Na mnoha místech krvácí.
Nic však necítí.
Jeho biologicky upravené tělo mu do krve pumpuje obrovské dávky stimulantů.
Neobratně se potácí chodbou a naráží do zdí, kde zůstávají krvavé šmouhy.
Dnes povečeří s bratry v síních hrdinů. Je si tím jist.
Než však nastane ta chvíle, musí ještě dokončit své poslání.
Z posledních sil kráčí chodbou ke svému cíli.
Konečně uvidí na konci chodby svůj cíl.
Pahýlem ruky prudce praští do dveří.
Ty s hlasitým zaduněním vyletí do strany.
Před ním se objeví zšeřelá místnost plná řídících pultů a poblikávajících kontrolek.
Centrální ovladovna únikových modulů.
Pozvedne těžký plamenomet a rozpoutá v místnosti ohnivé peklo.
Elektronika praská a ovládací pulty vybuchují v černém mračnu mastného kouře.
Je po všem.
Klesá na kolena.
Zapíná interkom.
Bratr Gideon:

Mise splněna

Děkujeme za vaši podporu!

advertisement

Skupiny

1 komentář

Přidat komentář

Pin It on Pinterest