Vyhlášení Ceny 2020

Ve středu 21. dubna byly slavnostně vyhlášeny výsledky Cen Deskozóny za rok 2020. Ocenění se zaměřovalo na hry vydané v roce 2020 v češtině. Vyhlášením provázeli Kubrt a Alladjex. Na celé vyhlášení se můžete podívat ze záznamu na serveru YouTube, který naleznete také níže v tomto článku. Kategorie ceny volila odborná porota, do jednotlivých kategorií hry nominovali uživatelé serveru Deskozóna a další hráči. Celkem do letošní ceny nominovalo hry 280 hráčů, což je o cca 100 více, než do loňské Kubrtovy ceny!

Odborná porota hlasovala ve složení:

Kubrt, Alladjex, Kuny, McQ, Oskar, Mikrojelen a Una: Vládkyně deskovek.

Každý porotce mohl dát v každé kategorii jedné hře 3 body, jedné 2 a jedné 1 bod. Navíc dostala 3 body hra s nejvíce nominacemi, 2 body hra, která byla v pořadí nominací druhá a 1 bod hra, která měla třetí největší počet nominací. V případě rovnosti bodů o pořadí rozhodoval počet nominací od hráčů.

Hra s nejšílenějším tématem

Komu zvoní tramvaj

Bum bum burrito

Sejmi jednorožce

Nejvíce nominací od hráčů získala hra Komu zvoní tramvaj od vydavatelství MINDOK. Do kategorie jí nominovalo 65 hráčů.

Odborná porota hlasovala následovně:

Na třetím místě se s 10 body umístila hra Sejmi jednorožce od Albi.

Na druhém místě se s 11 body umístila hra Komu zvoní tramvaj od MINDOK.

A první cenu získala hra Bum bum burrito od vydavatele Blackfire, která získala 12 bodů.

Největší zklamání

Pro hráče byla největším zklamáním hra Harry Potter: Boj o Bradavice od vydavatelství REX hry, která získala 37 nominací.

Odborná porota hlasovala následovně:

Na třetím místě se se 4 body umístila hra Fuji Koro od TLAMA Games.

Harry Potter: Boj o Bradavice se s celkově 8 body umístil druhý.

Nejvíce bodů v kategorii “Největší zklamání” – 14 – si odnesla hra Kyvadlo od Albi.

Harry Potter: Boj o Bradavice

Kyvadlo

Fuji koro

Nejodvážnější hra

Tainted Grail

Pád nebes

Watergate

Jako nejodvážnější počin viděli hráči vydání hry Pád nebes: Galské povstání proti Caesarovi od Fox in the Box, která si odnesla 59 nominací.

Odborná porota hlasovala následovně:

S devíti body skončila na třetím místě hra Watergate od Fox in the Box.

Na druhé místo stačilo hře Tainted Grail: Pád Avalonu od Albi 9 bodů.

A na zaslouženém prvním místě se 14 body skončila hra Pád nebes: Galské povstání proti Caesarovi od Fox in the Box. Takže zde se porota shodla s hlasem lidu. A nebude to určitě naposled…

 

Hra, která je tak strašná, že by ani neměla existovat

Loni jsme pálili hry na zahradě u souseda díky Deskoherní inkvizici. Letošní hejticí kategorii opanovala hra Bum bum burrito od Blackfire, která získala celkem 36 nominací. Asi po sobě lidé neradi hází mexickými pokrmy…

Odborná porota hlasovala následovně:

U poroty skončila se 4 body na třetím místě hra Munchkin: Podzemí od Blackfire. Původního Munchkina neposouvá kromě líbivého zpracování příliš dál a zábavný koncept příliš zplošťuje.

Na druhé místo se vyšvihla hra Kyvadlo od Albi, která získala 8 bodů. Vinu hledejte v relativně agresivní a vyhypované marketingové kampani od vydavatele Stonemaier Games. Všichni hráči čekali hru století. A přestože hra Kyvadlo vlastně vůbec není špatná, očekávání snad ani neměla šanci naplnit a lid se zlobí.

A první cenu získala hra Bum bum burrito od Blackfire, která získala také 8 bodů, ale zároveň více nominací od lidí. Asi ani porota nepodporuje plýtvání vzácným jídlem, i když je gumové…

Kyvadlo

Bum bum burrito

Munchkin: Podzemí

Hra, která nejvíc uvaří váš mozek

Praga Caput Regni

Brass Birmingham

Pád nebes

73 nominací do kategorie “Hra, která nejvíc uvaří váš mozek” si odnesla hra Brass: Birmingham od TLAMA Games a tím i získala cenu lidu.

Odborná porota hlasovala následovně:

Hra Pád nebes: Galské povstání proti Caesarovi ze série COIN od Fox in the Box si v této kategorii odnesla krásné třetí místo za 8 bodů od poroty.

10 bodů stačilo hře Praga Caput Regni od stejného vydavatele a českého tvůrce Vládi Suchého ke druhému místu.

A vítězem u poroty se díky 12 bodům stala stejně jako u nominací hra Brass: Birmingham od TLAMA Games.

Zajímavostí je, že první tři místa se shodovala jak u počtu nominací, tak u bodů. Zde tedy panovala naprostá shoda.

 

Nejlepší hra pro jednoho

Nominacím od lidí dominovala jedna hra – Tainted Grail: Pád Avalonu od Albi. Získala neuvěřitelných 115 nominací, takže ji nominoval téměř každý druhý (do každé kategorie mohl každý hráč nominovat až dvě hry).

Odborná porota hlasovala následovně:

Tato kategorie se ukázala jako nejsložitější, protože víc než 2 body získala jen jedna hra. Třetí a čtvrté místo tak obsadily hry, které získaly “pouze” 2 body.

Na třetím místě se umístila hra Ztracený ostrov Arnak od MINDOK. Opět hra od českých autorů – Mín & Elwen.

Na druhém místě hra Pax Pamir od Fox in the Box. Ta získala 2 body díky nominacím od hráčů, takže se umístila na druhém místě, aniž by dostala jediný bod od poroty. 🙂 Což rozhodně neznamená, že by druhé místo bylo nezasloužené, jen se jedná o zajímavý důsledek toho, že všichni porotci dali své 3 body jediné hře a u žádné jiné se neshodli, aby se body sečetly a zajistili lepší umístění.

Ano, první místo zcela suverénně získává hra Tainted Gral: Pád Avalonu od Albi s 20 body! Opět velká shoda s nominacemi.

Pax Pamir

Tainted Grail

Ztracený ostrov Arnak

Největší překvapení

Odhodlaní: Normandie

Ztracený ostrov Arnak

Ostrov koček

Ztracený ostrov Arnak od MINDOK si odnesl 46 nominací a vítězství u lidí.

Odborná porota hlasovala následovně:

Na špici žebříčku po sečtení bodů se objevily hned 4 hry se 6 body a o konečném pořadí tak rozhodl počet nominací. Všechny 4 hry mají ještě něco dalšího společného…

Bramborové umístění obsadila hra Odysea: Společně k deváté planetě .

Třetí místo získala hra Ostrov koček .

Druhé pak hra Odhodlaní: Normandie .

A na prvním místě Ztracený ostrov Arnak ! 🙂

Pokud ještě nevíte, co mají tyto 4 hry společného, tak všechny hry u nás vydává firma MINDOK. Tomu se říká dobrý výběr! 🙂

Všem umístěným hrám a jejich vydavatelů, gratulujeme!

 

Nejlepší počin pro komunitu

Další kategorie, do které mohli hráči nominovat, byla kategorie “Nejlepší počin pro komunitu”. Vzhledem k aktuální situaci a nominacím v této kategorii porota nehlasovala a v rámci vyhlášení proběhla mezi Kubrtem a Alladjexem diskuze nad počiny, které lidi nominovali.

Nejvíce lidí si v rámci této kategorie vzpomnělo na vznik serveru Deskozóna a značná část lidí považuje současnou situaci s celosvětovou pandemií jako v konečném důsledku pro deskové hry přínosnou. Mnoho nových lidí se dostalo k deskovým hrám, objevily se nové možnosti jak se tomuto koníčku věnovat vzdáleným přístupem a i se zorganizovala řada akcí a veletrhů v online prostředí. Často zmíněn byl i obecně počet nových deskovek, které vycházejí v češtině. Pokud si chcete diskuzi poslechnout, podívejte se na přiložené video z vyhlášení ceny. Diskuze začíná v čase 1:10:47.

Udělení fialek a Kubrtovy ceny

Kubrt uděluje již klasicky hrám Fialky jakožto ocenění těch nejvíc nejlepších her, které budou mít vždy místo v jeho sbírce. Zatím se tímto oceněním pyšní hry Panství hrůzy , Kingdomino , Zima mrtvých,   Nemesis a Detektiv: Po stopách zločinu .

Slavnostní vyhlášení Kubrt využil k oznámení dalších her, které se budou moci tímto titulem chlubit. Ze starších her se jedná o hru Robinson Crusoe: Dobrodružství na prokletém ostrově, Mage Knight a Marvel: Champions .

Z her vydaných v roce 2020 si fialku odnese hra Tainted Grail: Pád Avalonu .

A také hra Eclipse: Second Dawn for the Galaxy TLAMA Games, která kromě toho získala Kubrtovo ocenění za jeho hru roku 2020. 

 

Na závěr videa vylosovali Kubrt a Alladjex výherce 4 hodnotných cen, které do Ceny Deskozóny věnovali jejich vydavatelé:

  • hra Kyvadlo od Albi
  • Zóna: Tajemství Černobylu od Blackfire
  • Stezka tukanů od MINDOK.
  • Obaly Diamond dle vlastního výběru v hodnotě do 1 000 Kč od TLAMA Games.

Všichni výherci již byli kontaktováni a ceny jsou na cestě. 🙂

Ještě jednou děkujeme všem, kteří nominovali do Ceny, všem, kteří se s námi zúčastnili vyhlášení, vydavatelům za věnování cen do soutěže a také našim podporovatelům ze serveru Patreon.

Za rok osobně!

Pin It on Pinterest