Začínáme s Age of Sigmar

od 9. 6. 2021Age of Sigmar2 komentáře

V tomto článku najdete základní informace co je to Age of Sigmar. Jak se tato wargamingová hra hraje a v neposlední řadě jak tomuto hobby také zcela propadnout.

Konečně prorazil obranu té ohavné bestie a kladivem ji rozbil hlavu. Zatímco se baezhlavé tělo snášelo k zemi, rozhlédl se po bojišti. Po celém poli ležely mrtvoly, pohozené zbraně a opuštěné válečné praporce. Nikdo nebyl na živu, až na ně. To mohlo znamenat jediné, bitva byla u konce.


I tak mohou vypadat vaše bitvy ve hře warhammer Age of Sigmar, ale co to vlastně je? No, Age of Sigmar (dále už jen AoS) se řadí k typu her, kde ovládáte jednotky, které znázorňují doopravdy nádherné miniatury. Slovo warhammer už jste možná někdy slyšeli, ať už třeba díky skvělým počítačovým hrám jako byly Total War Warhammer 1 a 2. Celá hra spočívá v tom, že si vyberete jednu z frakcí, kterých má AoS doopravdy hodně. Ať už se vám líbí hordy nemrtvých, kteří poslouchají rozkazy svých temných pánů, armády masakrem posedlých služebníků boha krve, či řady disciplinovaných elfů vítajících nepřátele salvami šípů, svou armádu si zde najde téměř každý.

Takže máte armádu, a co teď? No tady nastává ta pravá část tohoto hobby, a to sbírání a barvení modelů. Já třeba začal se Stormcasty, armádou správných bojovníků boha Sigmara, protože mi přišli jako takoví hlavní hrdinové a navíc byli prakticky na každém plakátu či obrázku. Jakmile jsem si vybral hezkou sadu tří modelů a barev, došlo mi co tohle hobby vlastně obnáší. Rovnou vás varuji, že pokud hledáte hru, kterou jen vybalíte, přečtete pravidla a můžete hrát, tak AoS není pro vás. Modely je totiž třeba slepit, a nabarvit. Věřím, že vás nikdo nebude soudit, pokud je necháte bez barev, připravíte se tak ale o podstatnou část zábavy. Modely jsou také to, co AoS dělí od ostatních her tohoto typu. Jsou totiž doopravdy krásné. Vlastně bych se ani nebál říct, že má nejlepší modely co se detailů týče vůbec. To se figurkovým hrá již nějakou dobu věnuji.


Tak armádu jste si vybrali, koupili nějaké modely a teď už zbývá to hlavní, hrát. Ten pocit když uvidíte svou armádu, na které jste strávili hodiny času, poprvé na bitevním stole, skoro vám ukápne slza dojetí. No dobře, to přeháním, ale je to skvělý pocit.
Pravidla nejsou nijak složitá, celá hra je rozdělena do šesti fází. První fáze je takzvaná hrdinská, zde můžete použít schopnosti a rozkazy vašich velitelů, a pokusit se vyvolat mocná kouzla. Druhá je pohybová, kterou asi není ani potřeba nějak podrobněji popisovat. Třetí je střílecí, ve které oddíly ozbrojené střelnými zbraněmi zkusí ztenčit řady nepřátel ještě před stečí. Poté následuje útočná fáze, ve které se vaše jednotky pokusí překonat vzdálenost mezi nimi a nepřítelem, a dostat se k nim, aby mohly vnést zkázu do jejich řad. Předposlední je samotná bojová fáze. To je jediná fáze vašeho kola, kdy hraje i oponent, zde se vaše jednotky střetnou v ultimátní zkoušce síly a přízně bohů (a také kostek). Celé to završuje fáze bitevního šoku, v té vyzkoušíte odvahu vašich jednotek a zjistíte zda v ní obstojí, nebo jestli hanebně selžou a utečou z boje.

Hra je poměrně jednoduchá na naučení, což je suprové pro nové hráče, ale pro veterány zvyklé na komplexní hry by to mohlo znamenat problém. Ovšem problém by to byl pouze ve chvíli, kdyby pravidla a různé mechaniky představovaly hlavní zdroj zábavy této hry, což ale nepředstavují. Tím hlavním zdrojem zábavy jsou totiž přátelé se kterými hrajete, skvělá komunita a barvení.

Autor textu: Jakub Chocholák

Publikoval: Vrba

Děkujeme za vaši podporu!

advertisement

Skupiny

2 Komentáře

Přidat komentář

Pin It on Pinterest