Co jste chtěli vědět o hře Panství hrůzy

od 27. 8. 2021Kubrt vs deskovky, Panství Hrůzy, Recenze, Videa2 komentáře

Za těch pár let jsem natočil několik videí o hře Panství hrůzy. Jelikož je to jedna z mála her, které si ode mě odnesly legendární fialku, využiji této příležitosti a nabídnu vám souhrn toho, co jste se ode mě mohli o této fantastické hře dozvědět.Ve hře Panství hrůzy od Fantasy Flight Games (v češtině vydává Blackfire)  se hráči společně chopí rolí vyšetřovatelů a vydají se řešit horrorovou záhadu do (typicky) panského sídla. Hra je scénářová a vyžaduje doprovodnou aplikaci. Tuhá a napínavá atmosféra a řešení hádanek a hlavolamů included.

Vše začíná samozřejmě unboxingem… Rozbalování hry Panství Hrůzy před vašima očima jsem uveřejnil v březnu 2018!

Hru jsem pak hned podrobil zkoumání a už v dubnu připravil její představení:

Hodnocení hry:

Zpracování – 90 %

Menší výtka ode mě směřuje ke zpracování figurek a k plastovým podstavcům nepřátel. Tady asi vydavatel chtěl hrát na nostalgickou slinu milovníků první edice, která už je ale také s věkem krapet fousatá a plešatí – a tak figurky za dnešním standardem lehce zaostávají. Přidaná hodnota plastových podstavců je mi stále záhadou, kterou ale asi nechám příštím generacím.

Zábavnost – 100 %

Hra funguje výborně jak v jednom hráči, tak i v maximálním počtu pěti hráčů. Osobně se mi osvědčila i hra formou toho, že jeden hráč navíc (takže klíďo šestý) ovládá aplikaci, čte doprovodné texty a ovládá monstra. Nejsou na něm žádná herní rozhodnutí, ale zase je dobré vidět neštěstí všech ostatních hráčů na jejich tvářích

Poměr cena/výkon – 86 %

Ve hře je samozřejmě limitující její cena a omezená znovuhratelnost, jelikož vše stojí a padá se scénáři, které jsou dostupné. Zde jsem si pro sebe přidal trochu bodíků, protože vládnu angličtinou a nejsem tak omezen českým obsahem. Už se však chystá menší rozšíření v češtině a komunita pracuje na překladu dalších scénářů. To je něco, co tato hra potřebuje a z čeho bude těžit. I vstupní investice potom bude přiměřenější.

Celkové skóre – 94 %

Panství hrůzy  je pro mě jednou z her, které považuji za to nejlepší, k čemu se ve světě deskových her můžete dostat. Hustá atmosféra, bádání, řešení hádanek a rébusů, napětí. Satisfakce z občasných úspěchů. Málokterá hra umí vyprávět příběhy tak, jako právě hra Panství hrůzy. Jediný důvod, proč bych si Panství hrůzy nevzal s sebou na opuštěný ostrov, je potřeba aplikace na tablet/mobil a tím i elektrického proudu. Přítomnost aplikace a absence hráče hrajícího za pána domu je určitě největší rozdíl oproti první edici této hry a podle mě je to změna k lepšímu. Původní edice byla příliš závislá na výkonu pána domu a zážitek pro hráče tak nebyl konsistentní. Aplikace tuto funkci supluje na jedničku.

To však není všechno. Protože slíbených rozšířeních jsme se dočkali! Prvním rozšířením byla Svatyně soumraku . Rozbaleno, zahráno a zhodnoceno v červenci 2019:

Rozšíření si ode mě odneslo pěkných 80 % . Vyšší kvalita figurek, jeden super scénář, jeden spíše slabší…

Dnes je k dispozici v češtině i velké rozšíření Děsivé výpravy . A scénář z tohoto rozšíření jsem rovnou podrobil Let’s Play. A to v lednu 2021:

A také je zde nutné zmínit, že se můžeme těšit i na další velké rozšíření v češtině, a to konkrétně na rozšíření Streets of Arkham (v češtině pravděpodobně Panství hrůzy: Ulice Arkhamu).

Panství hrůzy je jednou z mála her, které si odnesly legendární fialku. Mé ocenění pro ty absolutně nej hry, které nestárnou. A mám obrovskou radost, že se ji v našich krajích dobře daří a je možnost lokalizovat i řadu rozšíření. I když také díky velkému zapojení komunity, která se podílela na překladu scénářů do doprovodné aplikace. Je to zároveň i trochu Achillova pata. Překlad aplikace není jednoduchý a jde spíše o překlad termínů, který si pak aplikace sama spojuje do vět. V češtině je tento přístup celkem oříškem a překlad by si zasloužil více kontroly. Jako komunitní počin ok a lidi, kteří ví o tom, jak vznikal a že nebýt toho, tak není nic, tomu jistě ledacos odpustí. Pro lidi neznalé původu si ale myslím, že to výsledný dojem může hodně ovlivnit.

Diskutovat o hře můžete ve skupině na Zóně:

Děkujeme za vaši podporu!

advertisement

Skupiny

2 Komentáře

  1. Akulacz

    Já bych chtěl vědět, jak dlouho hodlají podporovat ty aplikace, Ono pár verzi androidu, krach firmy, neochota investovat dále do staršího titulu, nebo cokoliv jiného a z celé krabice se může stát tak zásobník na náhradní žetony, nebo materiál na podpal…

Přidat komentář

Pin It on Pinterest