Jak šel čas se hrou Scythe – odkazy na videa a slovní hodnocení

od 6. 9. 2021Kubrt vs deskovky, Recenze, Scythe, Videa0 komentářů

Minulý týden jsem připomněl, co vše jsem natočil ke hře Panství hrůzy. A že toho bylo… 🙂 Dnes krátce zrekapituluji obsah, který u mě můžete najít k jiné již legendární hře – Scythe.

Dojmy ze hry Scyth e jsem publikoval 5. srpna 2019 . A již to bylo nějakou dobu po vydání této hry. Hru jsem hrál poprvé dlouho před jejím vydáním v češtině od Albi na Tabletop Simulatoru. A celý ten zážitek mi nepřišel naplňující. Dnes vím, že prostě nemám rád hraní deskovek na PC. Scythe jsem kvůli tomu ale tenkrát dost přehlížel… Naštěstí jsem se k němu vrátil. 🙂

Hodnocení hry:

Zpracování – 98 %

Jak má vypadat hra, aby ode mě získala 100 % za kvalitu zpracování? Jako Scythe. 2 % jsem odebral, protože ještě lépe vypadá s doplňkovým sortimentem (realistické suroviny, kovové mince…), ale ten samozřejmě není v základní ceně, pokud ho máte, ta 2 % si můžete přičíst, pokud si myslíte, že 2 % jsou nějak v této oblasti zásadní…

Zábavnost – 90 %

Hra  Scythe  je vlastně docela jednoduchá hra. Pravidlově. Ale vytváří situace a strategická rozhodnutí, která zas tak jednoduchá nejsou. Hrozně oceňuji množství cest, které mohou vést k vítězství a variabilitu toho, co se vůbec na herním plánu může odehrávat. Teď upřímně. Když se kouknu na využití herní mechaniky… Tak se jedná přesně o hru, která by mě neměla bavit. Je to euro a točí se jen kolem ovládání území. Takových her jsou stovky a nebaví mě. Moc. Většinou.  Scythe  je ale jiný. Vše do sebe zapadlo a můžu říct, že  Scythe  vytváří na desce příběh, podařilo se mu vytvořit při hraní opravdu tu atmosféru, kterou cítíte z kresby na krabici…   Scythe  baví!

Poměr cena/výkon – 85 %

Kolik je dnes k dispozici lokalizovaných her s cenovkou nad 1800 korun? Kolik z nich si tu cenovku zaslouží? Ona jich je už víc a zaslouží si ji většina, protože čeští distributoři nejsou hloupí a dobře si vybírají, kterou hru za takové peníze budou lokalizovat. No, utekla mi myšlenka. 1800 korun dnes není moc za hru a zrovna u  Scythe  podle mě není vůbec důvod ji absolutně něčím ospravedlňovat.

Celkové skóre –  93 %

Hra Scythe je ve svém oboru jedničkou. A o jaký se jedná obor? Atmosférické strategické euro hry. A berte toto jako pohled hráče, který zcela upřednostňuje příběhové hraní a preferuje ameritrash. Scythe si užijete, budete cítit vliv svých rozhodnutí a brzy poznáte, že ve hře Scythe nelze opakovat jednu strategii, je potřeba se rychle přizpůsobovat tomu, jak se hra vyvíjí a tomu, co dělají soupeři. Musíte využít každou šanci, jak získat pro sebe výhodu. To znamená učinit dobré rozhodnutí v té nejlepší chvíli. A být na tu chvíli připraven…

Krátce po dojmech ze základní hry, jsem vydal i dojmy z rozšíření Vzestup Fenryse:

Rozšíření  Vzestup Fenrise pro hru Scythe bylo pro mě možná lehkým zklamáním, od kampaně jsem čekal něco s větším dopadem, něco zásadnějšího. Upřímně ale musím říct, že jelikož mě Scythe mechanicky baví, tak i přes to jsem si těch pár her uspořádaných do kampaně užil. Jen jsem pořád čekal “kdy už to přijde”. A ono přišlo něco, co se dalo očekávat, co až tak nepřekvapilo. Navíc to bylo doprovázené zásadním ALE. Pro mě nejzajímavější prvek přišel vlastně až předposlední hru. Pokud se těšíte na okořeněný Scythe, budete spokojeni. Pokud vám Scythe v základu neevokuje příběh a nepůsobí atmosférou, tak to asi Fenris nijak zásadně nezmění… Fenrys s si odnesl 77 % .

Posledním videem, které jsem samostatně vydal ke hře Scythe, jsou dojmy z rozšíření Invaze z dálek:

Rozšíření nenabízí nic převratně nového. Navazuje na to, co již nabízí základní sada hry Scythe. Ale dělá to moc dobře. Jako první krok k rozšíření hry ideální. Rozšíří jak variabilitu, tak i možnost hrát hru ve více hráčích. Osobně druhou variantu nepreferuji, mám tendenci vyhledávat spíše hry v menším počtu. Jde ale o osobní a subjektivní preference a zrovna vám může hra Scythe v 7 hráčích plná interakce přijít vhod.

To, co toto rozšíření chce dělat, dělá výborně. Rozšiřuje variabilitu přidáním nových dvou frakcí, které jsou originální a i přináší do hry vyšší komplexitu a také umožňuje hrát hru až v sedmi hráčích. Žádná nová složitá pravidla, žádné nové moduly. Prostě rozšíření. Ale sakra povedené! Dostalo 85 %.

 


Diskutovat o hře můžete ve skupině na Zóně:

Děkujeme za vaši podporu!

advertisement

Skupiny

0 komentářů

Přidat komentář

Pin It on Pinterest