Část prodlouženého víkendu jsem trávil na již tradiční akci v Počátkách na Vysočině, která nese název Počátecká herní špička. Počátky jsou malebné město s aktivním deskoherním klubem. Určitě mnohým z vás nemusím představovat například jeho člena Youdu, který je jedním z redaktorů kanálu Deskofobie a který celou akci organizoval. Mám z akce plno zážitků spojených s deskovkami a rád bych se o ně nějak rychle podělil. Zkusím to provézt formou takového foto reportu se stručným popisem toho, co se dělo. 🙂

Pátek

Pátek byl ve znamení příjezdů, ubytování, potkávání lidí, které jsem dva roky neviděl (f**k you COVID!) a spíše kratších a rychlejších her. Rozjeli jsme One Night Ultimate Werewolf , Komu zvoní tramvaj a další podobné tituly. A vše to směřovalo k tomu, že večer se skupinou dalších 4 lidí zalezeme do podkroví a konečně vyzkoušíme hru, která jde hrát jen a pouze v 5 lidech (improvizované ve 4, ale proč si to kazit?). Zahrajete si ji jednou a je z 95 % o atmosféře. Proto jsme zvolili to podkroví, slabé světlo a komorní prostředí. Ano, jeli jsme hru Nightmare , kterou v češtině vydal Blackfire .

Nightmare

Je to zážitkovka a je na jedno zahrání, takže vám opravu nemohu sdělit, co se dělo. Bylo to každopádně nezapomenutelné i přes výhrady, které l hře mám, a které vám nepovím. 🙂 Každopádně v rolích sourozenců, sestřenic a bratranců jsme se po 15 letech vrátili na místo hrůzné události, při které zemřeli všichni naši rodiče, a zahájili takové improvizované vyšetřování.

Sobota

Střet civilizací: Monumentální vydání

V sobotu už na nás čekali těžší kusy. A začali jsme hned tím asi nejzajímavějším – hrou Střet civilizací: Monumentální vydání , což je do češtiny lokalizovaná hra Clash of Cultures ve své nové monumentální edici, která obsahuje prostě všechno, co ke hře vyšlo. Pro mě se jedná o to nejlepší, co můžete mít na stole, pokud chcete hrát civilizační hru. Hrál jsem před mnoha lety původní Clash of Cultures a miloval jsem ji. Dnes jsem si potvrdil, že oprávněně. Neobsahuje takový management, jaký nabízí “Sidova Civka”, nebo Through the Ages, ale dělá to, co jsem kdysi dělal, když jsem hrál Civilizaci na PC. A co jsem tak nějak vyhledával od deskové adaptace.

Jednoduchá a přístupná pravidla, hloubka rozvoje vaší civilizace, budování měst. Na stole to vypadá fantasticky, fantasticky se to hraje. O této hře u mě ještě určitě uslyšíte! Třešničkou na dortu je, že se jednalo o produkční vzorek, který nám zapůjčil MINDOK, protože hra ještě nevyšla (očekává se na přelomu října a listopadu). A celkem jsme se podivil, že nebyla ani vyloupaná. Takže jsme hráli historicky první partii české verze hry Střet civilizací. 🙂

Who Goes There? 2nd Edition

Odpoledne bylo ve znamení další větší hry. Vyzkoušeli jsme druhou edici hry Who Goes There? V rolích členů expedice na Antarktidě jsme čelili věci. Teda Věci. Možná znáte… Moto hry je vzrůstající paranoia. Nikdy nevíte, komu můžete věřit, kdo je váš kamarád a kdo je ohyzdný měňavec, který si na vašeho kamaráda jen hraje. Bylo celkem jedno, jak se komu dařilo. Stejně jsme nakonec všichni umrzli. Takže jsme se záchrannému odletu ve vrtulníku nedočkali. Musím poznamenat, že ač si všichni mysleli, že ten hostitel jsem já, tak já jsem to nebyl a byl jsem čistý jak lilie…

Fiasco

Pátek večer se hrálo na kytaru, zpívalo, opékali se buřty. A když řada lidí odcházela v noci spát, my rozbalili Fiasco ! Fiasco je takové trochu netradiční RPG. Není to klasická hra na hrdiny, spíše improvizační systém, v kterém se hráči vtělí do definovaných postav a snaží pomocí hraných scének a rozhovorů prožívat nějaký příběh. Každá scén, rozhovor, vede k určitému zlomi či rozhodnutí a výsledek tohoto rozhodnutí (pozitivní/negativní) ovlivňují ostatní hráči, kteří do scénky nejsou zapojeni. Jelikož jsou možnosti ovlivnění omezeny, nenávratně končí polovina scének pro hráče né úplně podle představ a celé to tak směřuje k jednomu velkému, počkejte si na to, fiasku.

Ono se to nedá dost dobře popsat, to se musí zkusit. Já to hrál již několikrát a vždy jsem si odnesl nezapomenutelný zážitek. Například právě v sobotu po půlnoci se vše odehrávalo v obchodním centru a v jeho obchůdku s exotickými čaji. Má postava se snažila získat ingredience na provedení satanistického rituálu, aby zbavila jinou postavu obsese z mé manželky. Vhodný čaj ale nebyl k mání, tak mi byla nabídnuta náhrada. Nějakým způsobem jsme se dostali od čaje k listům kaštanu, od něj k meduňce a od meduňky k meruňce. Youda ale místo meruňky sehnal meruňkový plyn, tak jsem byl nucen rituál vykonat pomocí suchého sena pro králíky.

Původní zadání bylo, aby ingredience sice hořela, ale neplála. Suché seno hořelo a plálo. Tak vám nemusím říkat, jak to dopadlo. A Youda ještě pořád někde hledá kolo, aby dojel pro kaštany a u toho do balónku u kafilérky nabírá meruňkový plyn. Přijde vám to takto napsané vtipné? Nevím. Ale my se u toho trhali smíchy.

Neděle

Twisted Fables

Program na neděli byl jasný. Zahrát Star Trek Ascendancy . Čekání na uvolnění kolegů pro tuto partii jsem vyplnil unboxingem a několikanásobným zahráním novinky – hry Twisted Fables . Jde o hru, o které jsem se dozvěděl z kanálu Jouob . Nejenom, že tuto hru prezentovali jako podařenou po herní stránce, má navíc i výborný vizuál a Deluxe edice je prostě nádherná. Osobně jsem tak někde mezi dvěma skupinami lidí, kteří tvrdí, že sexualizované zpracování známých pohádkových postav je super a boží a těmi, kteří si myslí, že se jedná o něco, co bychom se jako společnost měli snažit vymýtit.

Hra je klasickou dvojkovkou (možné hrát také režim 2 proti 2) s využitím deckbuildingu. Postavy mají speciální schopnosti a kosí se kdo s koho jak v památném Mortal Kombatu nebo Tekkenu. Pravidla jsou naprosto jednoduchá, hra odsýpá a postavy jsou zcela odlišné s odlišnými herními styly. Podobně jako u předchozích, i o této hře u mě ještě uslyšíte.

Star Trek Ascendancy

Odpoledne jsme se již vrhli na očekávanou hru Star Trek Ascendancy . Od minulého hraní na Špičce vyšly 2 nové frakce – Vulkánci a Andoriani, takže jsme je hned vzali do hry. Kromě toho se partie účastnili ještě Romulani a Ferengi. Star Trek Ascendancy je 4X hrou, ve které se snažíte buď pomocí rozvoje kulturního aspektu vaší frakce předčít ostatní. A nebo se zmocnit nadvlády dvou domovských světů jiných hráčů. A zrovna Vulkánci, za které jsem hrál já, přidávají do hry pěkný twist a mají své vlastní a náhodné podmínky vítězství. Minulou hru dost ovládlo Borgské společenství. Dnes jsme proto zvolili variantu, že Borgové nejsou ve hře od začátku a jejich příchod je tak ovlivněn štěstím/smůlou na to, co a kde prozkoumáváte. Nakonec jsme jen zavadili o odloučenou borgskou kolonii, z které jsem vytěžil nějakou tu borgskou technologii.

Našim cílem nebylo hru dohrát, spíš si ji užít a dali jsme si čas do nějakých 23:00. Asi celý vesmír byl prozkoumaný, hráči začali intrikařit a přemýšlet, s kým a jak se spojit, Andorian se začal nepěkně rozlézat a Romulan pomocí vědy rozjel kulturní povstání. Všemu potichu přihlíželi Vulkánští ambasadoři a Ferengi si pochvaloval, jak mu z toho všeho pomalu kape. No, prostě paráda… Příště zase. 🙂

Fiasco – podruhé

Večer jsme si ještě zopakovali Fiasco. Tentokrát jsme se s obchoďáku přesunuli do světa lovců draků. Takže to byla trošku víc hra na hrdiny, i když hrdina ve hře žádný nebyl. Malá orčí tlupa, která uctívala boha nemrtvých a pomocí nemrtvých chtěla ovládnout svět, se snažila získat bájné kopí známé hrdinky, které má schopnost oživovat mrtvé. Shodou okolností byl ve hře ještě její manžel (a nutno podotknout, že šlo o zaranžovaný sňatek, nikoli z lásky), kterého náhodou potkala v podzemí jeskyně orkyně, která se do něho hluboce zamilovala a rozhodla se ho unést do orčí věže. Z lásky.

A také šlo o plán, jak získat kopí jeho ženy a nadvládu nad světem. Druhý z orků byl mezitím na stopě, jelikož to byl kromě jiného lovec odměn. A současnou odměnou byl dobrodruh elév v učení u nikoho jiného než u paní s kopím. O zajímavé momenty nebylo nouze a nutno podotknout, že vše opět skončilo meruňkami. A stupačkami ve věži… No, kdo u toho nebyl, asi nepochopí. 🙂

To je z reportu z Počátecké herní špičky 2021 zatím vše. Mám přichystaná nějaká vide, která jsme v rámci akce natočili, a rozhodně mám i mnoho dojmů, o které se s vámi k zahraným hrám rád podělím.

Mějte se fajn a hrajte hry. 🙂

Děkujeme za vaši podporu!

advertisement

Skupiny

7 Komentáře

Přidat komentář

Pin It on Pinterest