Starý dobrý Pán prstenů: Karetní hra v revidovaném kabátu

od 1. 2. 2022Články, Kubrt vs deskovky, Pán prstenů: Karetní hra, Recenze, Videa6 komentáře

Dostala se mi na stůl revidovaná verze hry Pán prstenů: Karetní hra. S touto karetkou již mám bohaté zkušenosti z minula, tak jsem byl zvědavý na to, co nám tato nová krabice přinese nového. Moc nového toho teda nepřinesla a jedná se tak spíše o nový start. Nutno podotknout, že z řady hledisek lepší. Bohužel ne všechno je tak růžové.

Hodnocení:

Původní základní sady živoucích karetních her (LCG) od FFG byly nekompletními a do značné míry nešikovnými ukázkami toho, co hra poté, co do ní více investujete, bude moct nabídnout. Toto už změnila základní krabice LCG hry Marvel Champions, která byla kompletní a fungující hrou. Revidovaná základní sada Pána prstenů funguje stejně. Dostáváme tak kompletní hru až pro 4 hráče s možností plnohodnotného sestavení herního balíčku bez nutnost dokupování více základních sad. Pro majitele minulé základní sady (ehm základních sad) však moc nenabízí. Pouze balíček umožňující propojení tří stávajících scénářů do kampaně. Zajímavé, ale novou hru bych kvůli tomu nekupoval. Naštěstí i vydavatelé si toho jsou vědomi, tak tento dodatečný obsah nabízejí na svých stránkách ke stažení zdarma, aby původní hráči nebyli opomenuti:

https://hraj.cz/katalog-her/94:pan-prstenu-karetni-hra

K této základní sadě se i v češtině chystá dodatečný obsah, který bude zcela nový (nebyl ještě oznámen ani v původní anglické verzi). Zaujme tak jak nové hráče, tak i ty původní. A pokud se zadaří celý plán, tak já osobně budu s množstvím obsahu v češtině spokojen.

Zamrzí doslova odfláklá korektura textů v pravidlech. A nepochopitelné nové chyby na kartách, které jsou jinak 1:1 k původním kartám, které již dříve byly přeloženy správně.

A nerozumím tomu, jak někdo může hru chválit za plastový insert. Zbytečný, nefunkční. Pro mě na úrovni kartonového tunelu, který všichni kritizovali. Na uložení karet fungoval stejně, ochránil obsah při transportu a dal se lépe spálit.

Kubrtův index: 80 %

Pán Prstenů LCG

Netradiční karetní hra z atraktivního prostředí románu Pán prstenů.

Děkujeme za vaši podporu!

advertisement

Skupiny

6 Komentáře

 1. Alena

  Nové chyby, staré chyby, nejsem hnidopych a anglicky stejně umím jen pár slov, hru jsem už dobu chtěla tak jsem si ji koupila. Nechapu, že se musí v tom všichni rýpat. Místo, aby se lidi zajimali o hru tak je zajinají jen chybí a nedostatky, tahle potřeboval lidi hledat všude jen to špatné se mi vůbec nelíbí.

 2. martannen

  Jenže tady je problém v tom, že je to diletantství!
  Ostatní vydavatelství také dělají chyby, protože všichni jsme jenom lidi. Ale je běžnou praxí, že je přiznají, omluví se za ně a sjednají (většinou) nápravu.
  U BF chyby vznikají špatným nastavením výstupní kontroly a nemůžu se zbavit dojmu, že víc než kompetentním lidem se práce zadává kamarádům a příbuzným. Chyby musí nalézt a opravit komunita, protože BF samo svoji práci prostě nekontroluje, protože jsou to výdaje, které jim „nikdo nezaplatí“ a dle jejich názoru se vše dá vyřešit lihovou fixou…
  Jen z poslední doby:
  1) Canvas – karta ZASPEKTIVA byla původně PERSPEKTIVA, ale grafik udělal hromadnou záměnu anglického slova PER za české ZA
  (jak tohle může někdo proboha udělat? to není grafik, ale idiot, který si koupil domu počítač a začal dělat pro BF grafiku… A nám grafikům bere práci, tohle bych si v životě nedovolil, dělat v dokumentu hromadné úpravy bez důsledné kontroly).
  2) Pán O Prstenů – Válečné tažení – BF zadalo překlad někomu jinému, než původní hru, ale neobtěžovali se jim předat informace, zadání, rejstřík pojmů atd. ze základu, takže překlad je kromě chyb v překladu i nekompatibilní s původním překladem. Překlad se ani neráčili zkontrolovat, protože za něj „zaplatili kotel“.
  3) Pán Prstenů LCG – 10 let stará hra, nejenže nejsou zapracovaná léta dostupná errata, ale dokonce se objeví chyby na kartách, které byly léta v pořádku?

  To je tak mizerně odvedená práce, že si dovolím tvrdit, že jakékoli jiné české vydavetelství by to udělalo lépe.
  Taky neumím anglicky, takže mám smůlu a musím brát, to co je, ale jako hráče mě to hrozně dere. Zvlášť, když se argumentuje tím, že prská jen malá hrstka lidí. Ano většina lidí, co si koupí Pána O Prstenů ho nikdy hrát nebude a bude jim ležet na poličce. Další velké skupině je to jedno, protože to zahrajou jednou, dvakrát nebo jim je jedno, že nehrají úplně podle pravidel. No a pak je „pár“ hráčů, kteří se vyznají ve hrách a mechanismech a tu hru si koupili, aby ji hráli tak, jak ji autoři a designéři navrhli, natestovali a vyrobili. A tahle skupina je BF trnem v oku, protože se ozývá, že odflákli svoji práci a můžou tím od koupě odradit „poličkáře“.

Přidat komentář

Pin It on Pinterest