Řveme, řveme a řveme! Dostali jsme ho. Atentát na Hitlera se povedl

od 8. 6. 2022Atentát na Hitlera, Články, Recenze0 komentářů

Když REXhry oznámily vydání hry Atentát na Hitlera (v originále Black Orchestra), mé srdce zajásalo. Toto historické období mám načteno a je to můj šálek čaje. Po rozbalení na mě vykoukla temná hra, která plně koresponduje s atmosférou nacistického Německa a druhou světovou válkou. Nápisy na kartách švabachem jen podtrhují atmosféru. Oceňuji, že všechna pravidla jsou popsána na hrací desce a není prakticky nutno během hry nakukovat do pravidel. Všechny komponenty jsou kvalitní a tematické.

Ocitáte se v nacistickém Německu v roce 1938 a před vámi je depresivní období druhé světové války. Existuje spousta knih a filmů na téma, co by se stalo, kdyby Hitler nebyl, nebo kdyby ho někdo zabil. A to je váš jediný úkol – spojit se s přáteli a vzít toto dějinné břímě na sebe.

Atentat na Hitlera - herni deska

Před sebou máte mapu Evropy, sedm balíčků karet událostí, karty gestapa, pár kostek a kartu vaší postavy. Balíčky událostí jsou velice tematické a kartu z tohoto balíčku vytáhnete a vyhodnotíte po každém svém tahu. Karty událostí také limitují váš pohyb po mapě. V prvním období se pohybujete pouze v Německu a tak vás čekají události jako Křišťálová noc, nebo Projev v Berlíně. Vše postupuje dle historických pravidel. Když otočíte kartu napadení Polska, pohybujete se od té chvíle po území Polska, Československa a Rakouska. Historicky dojdete až do Stalingradu, kdy máte k dispozici celou mapu. Jenže karty pokračují a jak válka postupuje, opět se vám prostor zmenšuje, jak Německo pod tlakem Rudé armády o území přicházelo.

Atentat na Hitlera - karty

Zároveň s vámi se po mapě pohybují i pohlaváři říše Borman, Hess, Himmler a další. Ti vám hru rozhodně neulehčí. Dokonale mě v jedné části hry usadila na zadek událost – odlet Hesse do Británie a jeho žeton mizí ze hry. Absolutně to sedělo do období i do situace. V takových chvílích přeběhne mráz přes záda a více vás to vtahuje do děje.

Atenat na Hitlera - karty ukolu

Pro úkol zabít Hitlera musíte získávat plány

Například jej můžete otrávit, zastřelit, vytvořit vojenský převrat apod. Pokud chcete plán dokončit musíte splnit 4 podmínky.

  1. Mít vybavení – bombu, klíče, pušku, jed. Ke každému plánu něco jiného. Pravda, můžete udělat atentát i bez vybavení, ale šanci mít nebudete. V lepším případě budete takový nýmand, že si ani nevšimnou že jste se o něco pokusili, v horším případě skončíte u výslechu na Gestapu.
  2. Potřebujete být nenápadný, čím méně jste podezřelý, tím máte větší šanci.
  3. Je nutno snížit vojenskou podporu Hitlera, dle mého to znamená oslabit jeho ochranku.
  4. Musíte být správně naštvaní, nebo šílení – jak chcete.

Celou hru Atentát na Hitlera balancujete na těchto 4 bodech, což není jednoduché. Do většího prožitku přispívá i Gestapo. Když vás Gestapo chytí, není to konec hry, jen hra na vás nechá rozhodnutí: zradit nebo vydržet? Pokud zradíte, uškodíte spoluhráčům, seberete jim plán, nebo kartu či vybavení a jste venku. Nebo mlčíte a čekáte, jestli pro vás nějaký spoluhráč přijde a bude riskovat krk, aby vás dostal ven. Zradit může být výhodnější pro celý tým, ale prostě cítíte, že to není správné.

Atentat na Hitlera - Desky hrace

Hodně hraji sólo a jak jsem psal, mám rád toto téma. Když jsem hrál sám, ocenil jsem tematičnost. Vše vymyslet, připravit, zahrát, občas jsem Hitlera zabil, většinou ne. Pocit jsem měl: Bylo to dobrý, téma super, celkově ale suché . Úplně mi to jako sólovka nesedlo. Chtěl jsem ji prodat.

Pak přišla Deskozóna Off-line a to vše změnilo

Hrál jsem tam hru 2x. Jednou ve 4 a jednou v 5. Ve hře nebyl moc rozdíl. Bylo to fenomenální. Ta hra nikdy z domu nepůjde.

Ten zážitek. Popis situace. Máme Hitlera ve Vlčím doupěti. Já mám plán, nejsem moc naštvaný. Proběhla domluva, jeden mi dopraví bombu, druhý hráč dopis, třetí sníží ochranu Hitlera. A já jedním krokem skočím do Osvětimi, abych viděl ta zvěrstva, pořádně se naštval a vlítnu na Hitlera musí to vyjít. Šance 90% na úspěch.

Vše proběhne jak má, dostanu vybavení, je snížena Hitlerova podpora. A těsně před mým tahem je otočena karta Hitler odlétá na schůzku do Berlína. Můj plán je v p…… Šok? Naštvání? Kdo má nějaký další proveditelný plán? Další domluva na úplně novém plánu. Když po hodině hry přijde ten poslední možný plán, kde je šance na úspěch minimální, chybí jedno vybavení, kdyby byla aspoň ta podpora Hitlera nižší! Není čas. Máme poslední tah, pak to už asi nedáme. Hod kostkami a neskutečný řev. Řveme, řveme a řveme, dostali jsme ho. Pocit jako kdyby se to stalo doopravdy. Toto byla impozantní nezapomenutelná chvíle.

Co dodat, je to skvělá hra, to napětí, změna plánů, ta absolutní kooperace. To jsem u žádné jiné hry nezažil.

Závěrečné hodnocení hry Atentát na Hitlera

Pokud máte spoluhráče, máte rádi historii a trošku o tomto období něco víte, tak veliké doporučení. Pokud jste sólo, tak je hra Atentát na Hitlera podle mě jen pro nadšence do tohoto období. Jinak spíše nedoporučuji. No a pokud je pro vás termín Křišťálová noc spíše něco romantického něco jako křišťálová studánka, ani se na tuto hru nedívejte, nebude vás bavit.

Atentát na Hitlera (Black Orchestra)

Atentát na Hitlera je kooperativní desková hra zasazená do prostředí nacistického Německa. Hráči v ní představují spiklence, jejichž cílem je skoncovat s Hitlerovou vládou. Cestují tak po Evropě a dávají dohromady plány na atentát, ale tak snadné to není! Mechanismus ve hře se jim snaží jejich plány zhatit, dostat je do vězení a skoncovat tak s odporem proti Vůdci! Atentát na Hitlera je hra určená zkušenějším hráčům a milovníkům historie, objevují se v ní reálné historické události, vy však budete mít možnost převyprávět historii jinak 😉

Pro 1 až 5 hráčů
Od 14 let
Na 90 – 120 minut


Děkujeme za vaši podporu!

advertisement

Skupiny

0 komentářů

Přidat komentář

Pin It on Pinterest