Preview: Twilight Inscription je trochu jako strýc Baloun. Má nás rád a chce s námi bydlet

od 8. 9. 2022Články, Preview, Twilight Inscription0 komentářů

Hra Twilight Inscription je pro mě jakožto fanouška hry Twilight Imperium (dále jen TI) takovým strýcem Balounem. Kdybych si měl vybrat, jakého přepracování by se měla dočkat legenda Twilight Imperium, Roll & Write by bylo upřímně to poslední, co by mě napadlo… Může toto vůbec fungovat? Jaká je cílovka této hry? Jako další hra pro lidi, kteří mají TI a hrají ho? Kteří TI mají, protože je epic, ale nehrají ho, protože je až moc epic? Lidi, kteří si TI nikdy nepořídili, protože je v normálních podmínkách nezahratelná? Nebo zcela noví hráči? Chce vůbec někdo, aby tato novinka byla součástí rodiny TI a žila s námi? Já měl možnost prozkoumat prototyp hry a níže se podělím o krátké představení.

Jak se hra Twilight Inscription hraje?

Obdobně jako v TI se chopíte jednoho z národů (je jich tu milion – všechny za základu TI i z rozšíření Prophecy of Kings ) a budete se snažit být na konci hry nejsilnější rasou ze všech. Rasy mají své silné a slabé stránky a osobně jsem spokojen s tím, jak odráží své protějšky z TI. Opět obdobně jako v TI si budete moct vybrat, čemu se dané kolo budete věnovat. Velký rozdíl je v tom, že si zde nekonkurujete a všichni mohou dělat vlastně vše. Takže se hodí kostkami, kouknete se, co můžete dělat a rozhodnete se, zda budete dělat průzkum vesmíru, osidlování planet, rozvíjet technologie nebo zbrojit.

Každé z těchto 4 akcí náleží jedna deska, kterou si vezmete, vezmete si k tomu fix a budete řešit, co za akce vám výsledky na kostkách umožní. Každý výsledek vám dá jiný zdroj a ten můžete různě využít na jednotlivých deskách. Při průzkumu budete kreslit tratě a zakroužkovávat objevené planety, při osidlování (musíte mít na základě průzkumu co osidlovat…) budete zaplňovat pole ikon jednotlivých planet (propojíte celý řádek nebo sloupec – dostanete odměnu!), u rozvoje se budete snažit dostat k nejzajímavějším zdrojům a u zbrojení budete po vzoru lodních bitev to tečkované oblasti zakreslovat tvary lodí, které se vám podařilo naházet (teda vyrobit).

Interakce ve hře Twilight Inscription

Hra se hraje na jednotlivé fáze složené z několika kol. V každém se řeší události a čas od času na základě událostí narazí hráči na potřebu boje. To je jedna z významných částí interakce mezi hráči. Alespoň těmi sousedícími, jelikož boj probíhá mezi vašim soupeřem po pravici a po levici. S každým si porovnáte váš bojový potenciál na jeho straně bojiště přiřazený pro danou fázi hry a vítěz dostane nezanedbatelnou odměnu – další zdroje, věhlas apod…

Další interakce probíhá během závodu o planetu Mecatol Rex , sídlo vládců galaxie. Opět získá značnou výhodu ten hráč, který v rámci vesmírného průzkumu prozkoumá tuto planetu první. Nutno zde podotknout, že hráčské desky jsou oboustranné. Jednu stranu mají všichni hráči stejnou, druhou mohou zvolit, pokud chtějí mít všichni jiné startovní podmínky a užít si variabilitu.

Hra končí po vyhodnocení události A Throne for the Taking v poslední fázi. Čekejte, že to bude tak po dvou hodinách hry, ve více hráčích možná později. Jelikož ale je značná část hry simultánní, není herní doba lineárně závislá na počtu hráčů…

Na co se těšit?

Na jednu z nejkomplexnějších her typu “něco” & Write. Možná i tu nejkomplexnějších. V mých očích možná konkuruje Hadriánuv val, ale ten jsem nehrál, takže nemohu přímo porovnat. Na rozdíl od jiných čmáracích her zde nemáme tužky a papír, ale fixy a popisovatelné desky. Osobně mám s fixami ve hrách horší zkušenost, jelikož vysychají, desky se matlají a později neudrží barvu, případně jdou po čase hůř smazat. Rozhodně to vyžaduje nějakou průběžnou údržbu. U párty her za pár stovek jsem to nikdy neřešil, ale u takovéto hry za nějakých 1 800 Kč? Na to jsem teda hodně zvědavý. A upřímně zatím nejsem ani sžit s tématem TI. TI pro mě prostě stále “něco” znamená a představuje. Dosáhne hra Twilight Inscription úrovně, kterou si v mých očích cokoli ze světa TI zaslouží?? Tak na tuto otázku si teprve budu muset odpovědět… Hra vychází česky od firmy Blackfire dne 20. září 2022.

Skupina hry na Deskozóně

Twilight Inscription

Lazaxova říše shořela na popel, zavržena svými poddanými. Následkem byla stejnou měrou tragédie a drobný konflikt, doba ztrát a vyčerpání. V následujících Temných letech se frakce v galaxii stáhly a obnovily své síly. Nyní se dívají na hvězdy a vidí příležitost – šanci získat zpět, co bylo ztraceno. Šanci znovu definovat galaktickou civilizaci. Šanci zanechat na hvězdách svou stopu.

Twilight Inscription, epická roll-and-write hra pro jednoho až osm hráčů, nabízí zážitek, který se nepodobá ničemu, co Fantasy Flight Games dosud vytvořilo. S omezeným fondem zdrojů, které máte k dispozici, budete muset pečlivě řídit navigaci, expanzi, průmysl a válku, abyste nasbírali vítězné body a získali právo na trůn na Mecatol Rex. Stane se vaše frakce novými vládci galaxie? Nebo vaše rodící se říše upadne v zapomnění? V této strategické, nekonečně hratelné hře se může stát cokoli!

Pro 1 až 8 hráčů
Od 14 let
Na 90 až 120 minut

Děkujeme za vaši podporu!

advertisement

Skupiny

0 komentářů

Přidat komentář

Pin It on Pinterest