Podpoř nás!

Přispěj na provoz Deskozóny i ty! Budeme ti neskonale vděční a získáš speciální odznak.

Profilový obrázek

Malování figurek

• Veřejná skupina
  • před 1 dnem, 6 hodinami
  • 132

• 109

Členové

Tipy a rady pro úplné začátečníky

Novinky na Deskozóně Fóra Skupinová fóra Malování figurek Tipy a rady pro úplné začátečníky

naposledy aktualizoval Snekoun před 3 týdny, 3 dny
5 hlasů
6 odpovědí
  • Autor
      jofner
      Účastník
      Hrdý sponzor
      Status: Přistěhovalec

Tohle téma mi tady chybělo 😉 Ano, neodolal jsem, láká mě si namalovat figurky ale… kde začít?

Vím že na Youtube je halda videí jak na to, jenže pro někoho, kdo se v tom nepohybuje, je těžké se orientovat. V různých videích zazní různé informace a jeden pak neví 😉

Bylo by fajn mít sepsán nějaký základ co koupit a čím začít. Aktuálně mám v košíku pár věcí – základovku, „držák“, nějaké štětce, pár barev… ale vybral jsem správně? Byl by někdo zkušenější ochoten sepsat, co je „must have“ aby člověk začal, případně odkazy na nějaké doporučené videa?

Největší problém jsou asi barvy a štětce. Base barvy, shade, layer? Nebo stačí jen base? Jaká značka je ideální? Jak „velké“ štětce? Budu rád za jakýkoli tip a věřím že i nově příchozí nováčci toto téma ocení 😉

Děkuji 🙂

Mekenzi
      Účastník
      Status: Návštěvník
      Up
      2
      Down

Pár věcí, pokud chceš občas namalovat nějakou figurku a neplánuješ jich malovat desítky:

– Primer (základovka) – pro samostatné figurky doporučuji bílý, lépe na něm zdůrazníš barvy, nepotřebuješ tolik vrstev co u černé. Používám ty ve sprejích od Army painters + mám i malé od Army, kdyby bylo potřeba něco dodělat na místech kam se sprej nedostane.

– Pár štětců, používám army painter štětce v kombinaci s base štětci citadel + mám par kolinsky od Koh-i-noru, je to hodně o testování a zkoušení, každému vyhovuje něco jiného

– Barvy – stačí starter pack třeba jako tento https://www.fantasyobchod.cz/wargames-hobby-starter-paint-set

– Na vodní paletu používám velké plastové víko od kbelíku křupek, v něm mám do kruhu vytřižený hadr (něco takového https://www.vmd-drogerie.cz/clanax-petr-myci-hadr-netkany-oranzovy-60-x-70-cm-180-g-1-kus/ ) a nahoře papír na pečení, který jako jediný je potřeba měnit

– Držák na figurky na citadel používám jejich držák, na deskovkové spíš velkýkorkový špunt a plastelinu (podstavce nemají tvar na to aby je citadel držák udržel, podstavce od citadel jsou zkosené v úhlu a dobře v něm drží, ty rovné z deskovek ne)

– Shade – základ je Nuln Oil od Citadel, set barev obsahuje Strong tone jeden od Army

– Podložku na malování – já používám https://www.promodely.cz/Rezaci-podlozka-OLFA-A3-1-5mm-d694.htm  (vždy je potřeba něco uřezat)

– Modelářský nůž – https://www.fantasyobchod.cz/army-painter-hobby-knife-modelarsky-nuz

– Kleštičky na vystřihování dílů ze sprue (pro ty co se baví wargamingem) – kupodivu používám obyčejné ze staré sady na pedikuru (jsou hodně ostré a hranu mají do oblouku, takže i když stříhám blízko dílu jak jej nepoškodím)

A to je tak asi do základu vše, později se dá dokoupit cokoliv. Já už jsem došel do stádia, kdy používám tu největší sadu od Army paintru a jsem spokojený s těmi barvami a jejich možností je míchat.

Snekoun
      Účastník
      bruno kudrna
      Účastník
      Up
      0
      Down

Já jsem taky začátečník.

S těma barvama to bude asi složitější. Každej preferuje něco jinýho a pro každýho je to jeho top. Já používám barvy Citadel a jsem spokojen. Hodně lidí si chválí barvy Vallejo což je asi taková zlatá střední cesta. Někdo si vystačí s těma nejobyčejnějšíma barvama co seženeš v každým modelářství. Chce to zkusit a uvidíš co ti sedne.

Base- To je základ to budeš potřebovat určitě, Shade (Wash)- To jsou řidší barvy na stínování, je to na tobě ale vystínovat aspoň trochu to asi chceš. Layer- Jsou na nanášení, vrstvení barvy na sebe tím se vytváří takovej ten přechod toho stínování. Je toho ale víc. Jsou barvy na podstavce, na zvýraznění hran atd. Podle mě Base a Shade na začátek bohatě stačí. Další můžeš dokoupit podle toho jak moc tě to bude bavit a jak moc se tomu budeš chtít věnovat.

Štětce, já na poprvé šel do papírnictví a koupi ty nejmenší a nejlevnější který měli. Byla to chyba, jednak ty levný toho moc nevydrží a ty úplně nejmenší nejsou na malování moc vhodný. Koupil jsem si sadu Citadel Base a Shade. A v těch sadách už štětce byly tak je používám. V base je velikost S a v shade velikost M, ten je o něco větší. Na úplný pidi detaily mám štětec Marabu FINO 3/0. Na oči a rty používám fixy o síle 005.

Držák určitě jo. První dvě figurky jsem lepil na svíčku a všechno možný, stálo to za prd. Tak jsem pořídil držák a spokojenost, maluje se hned jinak. A základovej sprej já osobně používám bílej. Někdo kombinuje bílej s černým, ale myslím si že do začátku postačí jeden.

Jak už jsem psal, jsem taky začátečník tak snad jsem trochu pomohl. Jestli jsem napsal nějaký hovadiny tak se omlouvám a vy  zkušenější mě opravte.

Akulacz
      Účastník
      Up
      0
      Down

Primer: já používám Gunze surfacer, je šedý takže nebývají takové problémy s krytím.

Ten do pistole jde použít i pomocí štětce na tmelení menších spár. Je k dispozici i v provedení spray.

Jen se musí použít opravdu slabé vrstvy aby nezanikly detaily.

Přílohy:
      You must be logged in to view attached files.
      jofner
      Účastník
      Hrdý sponzor
      Up
      0
      Down

Bezva, díky moc za základní tipy a postřehy (samozřejmě klidně hažte dál, čím více tím lépe 😉)

Malovat budu spíše primárně postavičky z deskovek a asi jich nebudou desítky 🙂

Po cestě z práce mám TLAMA games, takže to asi nakoupím tam. Naklikal jsem si základní Corax white, base barvy Citadel (výběr základních barev, ty sety od Army Painter co mají mi přijdou moc „war“ vzhledem k zaměření) a tři štětce, Citadel small a medium base a medium shade (mají tam sady od Army Painteru, ale nedokážu z obrázku odhadnout, jak jsou velké a jestli by mi vyhovovaly).

Jinak vybírám se spíš „intuitivně“ a musím říct, že pojmenování Citadelu mi je sympatičtější. Tak nějak už z názvů pochopím, jaké mají ty věci zaměření, hlavně u štětců 😀 Přeci jen je jasnější „Small base“ od Citadel než „Regiment“ od Army Painter což si nedokážu s ničím spojit 🙂

Jeden upřesňující dotaz k shade. Stačí např. jeden světlý a jeden tmavý (přidal jsem zmiňovaný Nuln oil (šedá) a Flesh shade (na světlejší/kůži). Jak je to pak s jejich použitím např. na zelenou, nebo žlutou? Nemám mít shade i v těchto barvách, nebo je to pro začátek zbytečné? Asi neexistuje něco univerzálního, co udělá stínování na jakékoli barvě co? Ptám se asi jako blbec 😀 ale nejsem si tímto úplně jistý, informace z netu se dost různí.

bruno kudrna
        Účastník
        Up
        0
        Down

Já mám ke každé základní i shade na stínování. Tak dělám každou barvu zvlášť. Jestli existuje něco univerzálního nevím.

You must be logged in to reply to this topic.

Popis

Skupina pro všechny, co rádi barví figurky.

Správci skupiny

Média skupiny

Skupiny

Děkujeme za vaši podporu!

Podpořte nás na Patreon

New Report

Close