Prodat hru

(musíš být registrovaným prodejcem)

Podpoř nás!

Přispěj na provoz Deskozóny i ty! Budeme ti vděční a získáš speciální odznak.

Vyhrajte s námi hru Včely: Medové království! Soutěžit můžete zde.

a
Profilový obrázek

Obecná debata o deskových hrách

• Veřejná skupina
  • před 1 týden
  • 113

• 94

Členové

Skladování a uchovávání her

Novinky na Deskozóně Fóra Skupinová fóra Obecná debata o deskových hrách Skladování a uchovávání her

naposledy aktualizoval Xerticus před 1 měsíc, 2 týdny
13 hlasů
24 odpovědí

Skladovat krabice naležato (víkem nahoru) nebo nastojato (víkem do boku)?

Jaký způsob je praktičtější a šetrnější ke hrám?

Pro hlasování se musíš přihlásit.
  • Naležato (víkem nahoru)
  • Nastojato (víkem do boku)
  • Autor
      Xerticus
      Účastník
      reputace: 197
      Status: Návštěvník

Tipy a triky ke skladování našeho deskoherního bohatství.

Xerticus
      Účastník
      Up
      5
      Down

Osobně jsem teď začal testovat způsob uložení do regálu nastojato (víko do boku). Krabice lze vyndávat jako knížky. Je to praktické. Ale musí k tomu být vhodný insert (popř. pytlíky), aby se uvnitř vše nevysypalo. Akorát nevím jestli to těm hrám nějak neuškodí.

Kubrt
      Správce
      reputace: 4,027
      Tvůrce skupinZakladatel – jeden z prvních uživatelů na ZóněPoutník Divnotou
      Status: Obyvatel
      Up
      4
      Down

Tady se to zhádá! 🙂 A já začnu…. Rozhodně na stojáka. Pokud to máš uvnitř alespoň přiměřeně inteligentně zorganizované – což mít musíš, pokud to chceš hrát (viz mé video o insertech). Přístup k těm hrám je bezkonkurenční – jako z knihovny. Navíc hrám mnohem, mnohem víc vadí, když jsou v pyramidě her dole a je na nich 10 kg zátěže. Samozřejmě se nebavím o případu, když má doma člověče nezlob se a osadníky. To je pak jedno… Ale jakmile začneš mít víc dospělých her, tak na stojáka je jediná rozumná možnost.

Swayvill
      Účastník
      reputace: 214
      Up
      3
      Down

Mě vždycky udivovalo, jak to ti lidi se skladování nastojato dělají. Tak u 90% větších her si to nedovedu představit. Zrovna včera jsem skládal do krabice Eldritch Horror s rozšířením, všechny karty v obalech, v krabici žádný insert … na dno hrací deska, tady ještě OK, ale na ni pěkně systematicky vyskládat pytlíky s kartama, volné prostory vyplnit pytlíky s žetony, celé to vyplnit tak, aby vznikla jakž takž rovina pro položení návodu (ten musí být nahoře, aby bylo možné před herním večerem oživit pravidla). Představa že to po této anabázi chytnu a otočím o 90° … je dost nepěkná.

Pierre
        Účastník
        reputace: 681
        Poutník Divnotou
        Status: Přistěhovalec
        Up
        0
        Down

Jenom ty, ktere me nemaji rady 🙂

Kubrt
        Správce
        Up
        -1
        Down

A zkusil jsi to? Když to uděláš pořádně, tak se uvnitř nic nehne.

Martin Blatný
      Účastník
      reputace: 186
      Up
      3
      Down

Jedině naležato, v Kallaxu, v rámci jedné poličky jsou nahoře vždy ty hry, které hrajeme nejčastěji, ty spodní vytahujeme zřídka. Ne všechny hry mají rozumné inserty, aby vnitřnosti přežily skladování nastojato…

Přílohy:
      You must be logged in to view attached files.
        Kubrt
        Správce
        Up
        2
        Down

Ano, všechny mé hry jsou pomlácené a v dezolátním stavu… 😀

Alena
          Účastník
          reputace: 1,031
          Poutník Divnotou
          Status: Usedlík
          Up
          1
          Down

Vždycky když vidím ty police s řadou krásných her, tak si říkám co tu vlastně dělám, když mám jen těch osm her, co jsou vidět na fotce v mém profilu a plus pět dalších, které tam nejsou a to je Tainted grail a ty zbylé čtyři už jsou více méně historické kousky když nejmladší má rok vydání originálu 2002. 😂

Mamut
          Účastník
          reputace: 175
          Up
          1
          Down

Ale Kubrte … Jaké pomlácené a v dezolátním stavu :-D.
          Já čtu „aby vnitřnosti přežily skladování nastojato“ a tím je myšleno, aby z nich po otevření nebyl guláš. Vidím, že máš spoustu her s inteligentně navrženým insertem, které budou po otevření v pohodě. Bohužel ne všechny hry to tak mají :-(. Škoda, klidně bych se zařadil mezi „výškaře“.

Alena
      Účastník
      reputace: 1,031
      Poutník Divnotou
      Up
      2
      Down

Za mě na stojáka. Primárně ale podle mě záleží hlavně na tom kolik a jak tvarově a rozměrově krabic kdo má a v čem je uskladňuje. Já je celé roky mám ve skříni a když už se tam nějak nemohli vejít začala jsem je předkládat a na stojáka se tam vše krásné vešlo a překvapivě zbylo i trochu místa.

altaon
      Účastník
      reputace: 184
      Up
      2
      Down

Pobavila mě specifikace víkem nahoru a nedá mi to, abych se nezeptal. Skladujete někdo deskovky naležato – víkem dolů?

Xerticus
      Účastník
      Up
      2
      Down

No, zatím je to remíza. Asi jsou opravdu možné a správné oba způsoby. A každý má své pro i proti. Je pravda, že hodně záleží na tom, kdo ten systém uložení v konečné instanci spravuje. Chce na to jít selským rozumem. A každopádně to chce mít na to doma místo.. A případně i tolerantní manželku/la, partnerku/ra 😉

Declon
      Účastník
      reputace: 603
      Poutník Divnotou
      Up
      1
      Down

Zdar …. mno dovolím si trochu nesouhlasit. Ale jen trochu a není to k hádce. Ale dovedete si představit Gloomhaven na stojáka 🙂 LOTRa a další big hry ?

Podle mě to je o druhu hry, krabice, velikosti a obsahu. Nelze jednoznačně určit zda-li na ležato nebo na stojáka.

Podle mě obecně .. na ležato lepší. U velkých her nutnost.

Dále pokud máte bez insertu, případně lehké hry tak na ležáka ale nějaké max rozumné výšce a vždy stejně veliké krabice, aby leželi přesně kraje (tvrdé vyztužení) na sobě. Max vidím výšku na rozměr Kalaxu . cca 3-4 krabice standart na sobě max. Spíš 3 🙂

Ostatní na stojáka. Ale zde zase vyjímka a to je spousta malých her … karetky, kostičkovky a pod …. ty když dáte na stojáka vedle sebe (snad nenapadne nikoho stackovat na sebe na výšku dané krabice).

U nás to je právě takový mix …. Kalax máme 2*5 na ležáka, na kalaxu leží big heavy nálože (GH, LOTR, … ). Dole jsou velké težké hry na ležáka (Charterstone, Settlers ….) nad nima v polici lehčí hry na stojáka (Lotři, Dům snů, Karak …), pár úloženek (ne často tahané) na ležato a před nimi na stojáka karetky a malé hry (Keyforge, MTG, Bang, StarRealms …).

Myslím si, že nelze skladovat jen tak nebo tak, ale míchat.

K otázce nejideálnější pro hru/krabici je samozřejmě na ležáka, ale kdo má proboha tolik místa že 🙂 Vždy to je o kompromisu místa/bezpečnosti/praktičnosti/vzhledu (protože topky chcte přece vidět furt 🙂

No to jsem se zase rozepsal .. fuj. Howgh, a toto můj názor, nikomu ho nenutím.

ps: Fotku nepřiložím, protože od doby přestavby pracovny/herny jsem nestihl ji douklidit (okolí). Deskovky, pracovní/barvící stůl a můj stůl jsou ok, ale okolo …. stydím se 😉 Třeba se někdy zadaří.

Kubrt
        Správce
        Up
        1
        Down

No, tak u Gloomahvenu a podobně UFO her to je jasný. Malý karetky a minihry jsem také neřešil. Spíš ty hry standardních kallax rozměrů a podobné.

A ideální je každá krabice individuálně na ležáka. Ok. O tom se taky nedá moc diskutovat. 😀 Ale přijde mi lepší dát dvě/tři/X hry na stojáka vedle sebe, než jednu krabici dolu a další na ni.  Nebo dvě… Tři. A zase se asi nemusíme bavit o praktičnosti při vyndávání. Vliv skládán do krabice tam je také. Na stojáka je to náchylnější. Ale já se třeba o své krabice a obsahy v nich starám a problém jsme nikdy neměl.

Declon
      Účastník
      reputace: 603
      Poutník Divnotou
      Up
      1
      Down

Nejde mi upravit předchozí příspěvek, jen doplním.

Taky záleží na tom kdo hry uklízí …. malé děti, dorost, tatínek 😉

Jo a mimochodem 2 kalax už je v plánu, přetéká to všude, jak jinak.

Mamut
      Účastník
      Up
      1
      Down

Podle mne se lidi moc upínají na Kallax, který je rozměrově trochu nutí jít do skladování na výšku ;-). Jako do obýváku to chápu. Ale v pracovně mohu mít klidně něco přizpůsobitelnějšího, kde regály mají okolo 24cm a tři až čtyři hry na sobě jsou pohoda na to aby se jim nic nestalo. Hlavně po jednoduchém vyndání netrávím čas debordelizací obsahu, protože i u lépe udělaných insertů je při skladování na výšku většinou co třídit.
      Takže rozhodně naležato :-).

Přílohy:
        Vladislav Kluska
        Správce
        reputace: 2,426
        Zakladatel – jeden z prvních uživatelů na ZóněTvůrce skupinPoutník Divnotou
        Up
        2
        Down

Kalax určitě není nutný, ale tohle skladování na šířku… ufff, to bych fakt nedal 😀 neustále se v tom přehrabovat, sundávat krabice a dávat je zpátky jen proto, abych se dostal k té, co potřebuju, to by mě mohlo 😀

Za mě krabice jedině na výšku, pokud není nutno jinak (třeba že ten insert je fakt na prd, nebo že by e jinak nevešla).

A poslední dobou dělám to, že první krabice je krásně přes celý čtverec a všechna rozšíření a dodatečné boxy jsou schované za ní, což vypadá ze všeho asi nejlíp.

Přílohy:
        Kubrt
        Správce
        Up
        0
        Down

Palec nahoru jsem dal za aktivitu a obrázek. Jinak z představy, že mám takto hry, mě polilo horko… 😀

Mamut
        Účastník
        Up
        0
        Down

Tedy koukám, že tam vlastně sám mám fail jak blázen :-D. Z úplně horní „výstavní“ řady, kde dřív byla vidět alespoň část krabice se postupným zahušťováním stalo spíš skladování na výšku. A je fakt, že u některých je to před hraním v pohodě a u některých musím komponenty roztřídit.

egonpys
      Účastník
      reputace: 1,244
      Tvůrce skupinPoutník Divnotou
      Up
      1
      Down

Jelikož hry skladuji na několika místech, tak využívám obou způsobů uložení. Většinu mám ale naležato. Takto je na sobě i 5 her. Nikdy jsem neměl pocit, že by se hry, nebo krabice ničily. Bohužel většinu her mám bez insertu a bojím se je otočit. Na stojato tak dávám jen ty, které mají insert z výroby (Nemesis, Tapestry, Lords of Hellas).

Mamut
      Účastník
      Up
      1
      Down

Měl bych k tomu jednu poznámku:
      Když tak koukám na obrázky sbírek, tak je očividné, že ani vydavatelé nemají úplně jasno jak se jimi designované krabice mají skladovat :-). Někdy je na boku grafika očividně směrovaná tak, že hra má být na výšku. Jindy (a to k mému potěšení častěji), že hra má být na šířku.
      (U Kubrtovy fotky kam dohlédnu je poměr navýšku: našířku 5:18 ;-))

Kubrt
        Správce
        Up
        0
        Down

Knížky taky skladuješ vodorovně, protože mají popisky otočené o 90°? 🙂 Některé hry mají půlku boků tak a jinou onak. Já to natáčím tak, aby se mi to hlavně líbilo. 🙂

Fao
      Účastník
      reputace: 478
      Hrdý sponzor
      Up
      0
      Down

Rozhodně na stojato jako v knihovně.  Je to praktičtější. Dříve jsem hry skladoval naležato a byl to opruz se v tom přehrabovat, když jsem chtěl hrát spodní hru.

jofner
      Účastník
      reputace: 1,271
      Hrdý sponzorPoutník DivnotouTvůrce skupin
      Up
      0
      Down

Na stojáka… automaticky, asi zvyk z knih a samozřejmě i varianta „když to na sobě bude ležet, nebude to pohodlné a nemusí to ty hry vydržet“ 🙂

Štítky tématu

Musíš být přihlášený, aby ses mohl účastnit diskuze.

Popis

Vybíráte hru a chcete poradit?
Poklábosit o vaší oblíbené mechanice, nebo o něčem co se her týká ale nevíte kam přesně příspěvek zařadit?

Správci skupiny

Profilový obrázek
Akulacz
@akulacz

Média skupiny

Skupiny

Děkujeme za vaši podporu!

Podpořte nás na Patreon

Pin It on Pinterest