Profilový obrázek

Prototypy-testování-vydávání her

 • Veřejná skupina
 • před 1 týden, 4 dny

Sweet Water – “deník” z vývoje

Domovská strana Fóra Skupinová fóra Prototypy-testování-vydávání her Sweet Water – “deník” z vývoje

naposledy aktualizoval Olda před 2 roky
6 hlasů
57 odpovědí
 • Autor
  Příspěvky
  • #1395
   Olda
   Člen

   A jelikož je to tu cool a tuhle skupinu jsem (na popud Kubrta) založil, tak si tu taky založím svůj deník hry. Upřímně nevím jak dlouho mi to vydrží, když jsem si ve svých deseti letech založil deník, taky mi to nevydrželo déle než pár týdnů. Nu dobrá – zkusím to a uvidíme. Třeba mi pomůžete.

   01_ÚVOD A BOUŘE MYŠLENEK

   Hra je inspirována jednou z hlavních myšlenek filmu “Tenkrát na západě”. Kultovní western, který miluju. Úžasná hudba, skvěle vystihnutá atmosféra.
   —————–POZOR SPOILER O FILMU (kdyby ho náááhodnou ještě někdo neviděl)—————–

   Jednou z hlavních myšlenek filmu a potažmo i hry je spor o pozemky, na kterých chtěl Mc Bain postavit své město. Koupil kus pouště, nikdo ten zapadlý kout země nechtěl. Široko daleko nebylo nic. Ale na jeho pozemku byla voda, jen tam v okruhu mnoha mil, na místě které nazval Sweet Water. Mc Bain věděl, že dříve nebo později postaví železnici dál na západ, a to přímo přes jeho pozemky. Lokomotivy přeci potřebují vodu, byl si jist, že železnice povede přesně tudy.  “Byl to blázen co?” “Byl to Ir, chtěl vybudovat svoje město.” “Ty, Harmoniko, takový město u železnice to už vynese stovky tisíc dolarů, možná tisíce tísíců…” “Tomu se říká miliony.” Všechno mělo jen jeden háček. Město, pozemky i výnosy z něj připadnou Mc Bainovi a jeho dědicům jen, pokud bude stát dříve, než železnici dostaví až do Sweet Water.

   Celou scénu která to vysvětluje můžete vidět zde v první polovině videa: https://youtu.be/N8pyIRWv5d4

   Hráči se ocitají v roli osadníků západu, a je na nich, co zde budou dělat. Zda budovat stavby, nebo si kupovat vliv na železnici a ostatním hráčům se do konce hry snažit zabránit postavit město. Zvolit si mohou v zásadě dvě strategie – na železnici (získat co nejvyšší vliv na železnici a udržet hru než železnici dostaví do Sweet Water – tedy udržet hru – nedovolit ostatním hráčům postavit budovy po přesně daný počet kol), nebo na stavby (postavit určitý počet budov dříve, než se železnice dostaví do cíle).

   Myšlenky, zážitky a mechaniky, které se ve hře budou promítat (formou pel-mel):

   • Rychlá hra (odehratelná do 45 minut) pro 3 – 5 hráčů
   • Karetní hra (ne čistě karetní, neobejdu se asi bez dalších komponent) – max 130 karet včetně lamakaret kvůli velikosti tiskového archu
   • Simultární způsob hraní (tajná volba akce, vzájemné vyhodnocení, dražby…)
   • Hledání zlata – pomalý způsob s nejistým výsledkem, avšak bez problémů se zákonem
   • Volný obchod mezi hráči – kšeftování se surovinami a zlatem, možnost vyjednávání bez pravidel
   • Nakupování pozemků od státu a jejich dražba
   • Nákup nábojů z obchodu (používání nábojů sice pomůže při sporech s hráči ale zvyšuje “známost” se šerifem)
   • Setkání se šerifem a postih hráče, který je největší “známou firmou”
   • Setkání s banditou – přidání se k lovci lidí může vynést buď odměnu ve formě zlata či zlepšení reputace u šerifa
   • Loupežná přepadení banky řešené formou Push-luck, možnost ostatních banku bránit a tím si naopak zlepšit reputaci
   • Pistolnické souboje o suroviny
   • Možnosti krádeže surovin mezi hráči, když přijde vhodná doba
   • Stavba staveb a zisk bodů (nebo efektů)
   • Investice do železnice
   • Železnice jak se blíží ke Sweet Water umožňuje i lepší zásobování surovinami a hru zrychluje

   Vše to bude zabaleno v rychlých kolech, jednoduché hratelnosti, simultárním hraní nesvazovaného příliš složitými pravidly. Základní systém tedy zisku surovin a boj o ně již je funkční a vyzkoušen separátně na jednodušším konceptu.

   Celé to ale je zatím silně rozbalancované. Toto všechno ve hře ale nyní je zakomponováno, k prvnímu hraní zbývá vymyslet systém budov – zda budou mít nějaké speciální efekty (nebezpečí efektu sněhové koule) nebo budou mít prokombinovaný způsob bodování (podobný např. hře Ve víru věků), či zda to bude čistě set-collection se stavbami stejných typů (železniční, zemědělské apod.).

   Teď už jsem napsal až-až a jsem unavený – jdu spát, pokračování příště 🙂

   Olda

   • Téma bylo upraveno před 2 roky, 4 měsíce uživatelem Olda.
   • Téma bylo upraveno před 2 roky, 4 měsíce uživatelem Olda.
   • Téma bylo upraveno před 2 roky, 4 měsíce uživatelem Olda.
   • Téma bylo upraveno před 2 roky, 4 měsíce uživatelem Olda.
  • #1452
   Olda
   Člen
   Up
   2
   Down
   ::

   03_Nové nápady a otázky na velecněné publikum

   Ahoj,

   dnes se budu více ptát, budu moc rád pokud mi sdělíte názor na dvě otázky, které mi v souvislosti s hrou hlodají v hlavě.

   Počítal jsem karty, potřebuji mít max 132 karet (co nezvládnu vyřešit kartami, dořeším kartonem – především půjde o železnici). Hlavně jsem ale zjistil, že mi ještě pár karet na tiskovém archu zbývá. Jak je využít? Do hry občas náhodně vstupují různé postavy: Šerif, bandita, tulák. A jelikož mi zbylo místo a v “Tenkrát na západě” paní Mc. Bainová bývala no… kurtizána kdesi na východním pobřeží a minimálně jednou toho ve filmu využila. Při stavbě železnic se taktéž motaly holky, stejně jako v saloonech, bylo by fain jí mít i tady. Když přijde, budete se jí moci koupit (půjde s tím kdo dá víc), a později ji můžete využít, hlavně při vyjednávání o zdrojích – hezká holka kdejakému chlapovi zamotá hlavu, tak je výhoda ji mít po boku. Ale pokud budete galantní, můžete ji u sebe udržet až do konce hry.

   Otázka na vás: Myslíte že taková postava je vhodná? I když to má být hra pro kluky a holky cca od 9 let 😀 😀 😀 Jako na divoký západ patřily, ve filmu byla, ve hře je to s otazníkem. Nevím že by třeba v Bang! nějaká taková postava byla. Díky za názor jak to vidíte vy.

   A druhý dotaz na zkušené hráče 🙂 Jelikož téměř každá postava ve filmu měla i nějaký svůj řekněme skrytý úmysl (Harmonika nalézt Franka, Chaien očistit své jméno apod.) rád bych, aby i hráči měli nějaký jeden tajný úkol (nalosovaný na začátku hry) za který v závěru získají body – jak už to ve hrách bývá, zároveň to drží napětí z výsledného bodování až do konce. Jenže problém: tajné úkoly nebudou a nepůjdou dle mého názoru vybalancovat co do obtížnosti splnění.  Herně to tedy není zcela spravedlivé. Ale příběhově by to tam patřilo a může to ovlivňovat některá rozhodnutí hráčů, což dá hráči rozmanitost v rozhodování.

   Otázka na vás: K čemu byste se klonili vy? Bez úkolů a vyvážené – každý se stejnými možnostmi a vlastnostmi, nebo s úkoly ale ne zcela dokonale vyvážené?

   Díky za názory kamarádi. Do budoucna se můžete těšit třeba na mechaniku, která určuje aktuální cenu za nákup vlivu na železnici. Kupovat železnici když zrovna staví tunely nebo mosty přes kaňony bude dražší, než když železniční společnost táhne koleje po prérii. To by taktéž mělo měnit priority zisku surovin a nákupů hráčů. Ale krajina pro každou hru bude seskládaná náhodně, pokaždé trochu jinak… o tom však někdy jindy.

    

   • #1623
    Kubrt
    Účastník
    Up
    2
    Down
    ::

    Kurzizána ano, pokud bude mít hezkou kartu.

     

    Skryté úkoly ANO. Prostě jim dej málo vítězných  bodů. Budeš mít pro tebe lehký? Jdi do toho. Budeš mít těžký, vyprdni se na něj a dej síly někam jinam. Příběhově to bude super. A ideálně skrytý úkol “Získej kurtizánu”.

    • #1625
     Olda
     Člen
     Up
     1
     Down
     ::

     Děkuji za názor 🙂 Ano holka pro všechno by tam měla být právě i pro jeden z tajných úkolů 🙂 Protože získat ji bude drahé, tak z hlediska logiky by hráč chtěl aby se mu investice vrátila v podobě jejího efektu. Ale pokud to bude tajemný džentlmen a ochránce žen, bude mít svoji motivaci ji nevyužít ale vydržovat si ji až do konce hry. 🙂

     A rozdělit váhu tajných úkolů pomocí bodů je dobrý nápad. Nebudou mít takovou váhu, takže nevyváženost nebude nikoho moc bolet…

     • #1639
      Luka
      Účastník
      Up
      0
      Down
      ::

      Kurtizána zní super! A pokud nebude tak lascivní, což by neměla, jestli to chceš i pro děti, tak je to super nápad. Líbí se mi, že by o ní byl “boj”, aby pak “majiteli” pomohla nakonec. 🙂

      A ty tajný úkoly by šlo třeba udělat 3 na jednu kartu (odstupňované podle obtížnosti). Každý by si pak vybral, jaký úkol by chtěl splnit, popř. na který by měl peníze a podobně.

     • #1646
      Olda
      Člen
      Up
      1
      Down
      ::

      Jasně – byla by to prostě osamělá žena na divokém západě 🙂 ta potřebuje svého “rytíře” 🙂 A dospělí v tom uvidí to své. Něco jako dvojsmyslné narážky v rodinných celovečerních animácích 🙂

      Add úkoly: Trochu se obávám omezenosti své kreativity i možností hry, jelikož budu mít problém vymyslet 5 smysluplných a dostatečně rozdílných ale zároveň jakš-takš vybalancovaných úkolů, natož 15 (pro každého hráče tři).

      Úkoly pojmu jako povahy postav – osobní cíl každé povahy: Lovec lidí (body za uloveného banditu v průběhu hry), kavalír (body za holku), zlatokop (extra body za nejvíce zlata na konci hry), psanec co chce očistit své jméno (extra body za nejméně žetonů záporné reputace na konci) , pistolník (extra body za nejvíce nábojů na konci hry).

      Zatím to s úkoly vypadá na Kubrtův návrh – zohledním úkol v bodování tak, aby to nemělo příliš výrazný vliv, ale byl to případný příjemný bonus a obohacení hry.

     • #1698
      Olda
      Člen
      Up
      1
      Down
      ::

      Jo našel jsem tu co jsem hledal… <span class=”PbnGhe oJeWuf fb0g6 RZwAyb”>https://images.app.goo.gl/8NBf8RwJ4TcXfMWn8</span> 🙂 😉 Na karty do prototypu dobrý 😉 a my co víme v tom uvidíme beztak toto

      https://images.app.goo.gl/GXPGW18K6aGuocM46

       

  • #1736
   Olda
   Člen
   Up
   2
   Down
   ::

   07_VIVA LEONE

   Dlouhé cesty vlakem jsou na tvorbu naprosto ideální. A když se ještě jedná o tvorbu hry, pro které je železnice jedním ze základních myšlenek. Abych vám udělal radost, sepsal jsem příběh. Bere si všechno důležité pro hru z filmu Tenkrát na západě, upravené a pozměněné tak, aby to hráče uvedlo do situace. Příběh končí přesně v místě, kde začíná hra.

   Neprošlo to žádnou jazykovou ani stylistickou korekturou ale věřím že i tak si počtete. Je to trošku delší, ale u her nemám rád takové ty dvouřádkové “příběhy”. Ať si hráč i počte, když chce, ať se vpraví do atmosféry. Posuďte sami. Je to ještě mokré, ale kritiku vítám.

    

   Přílohy:
   You must be logged in to view attached files.
   • #1738
    Kubrt
    Účastník
    Up
    1
    Down
    ::

    Počteníčko… Ty děti bych tam nemusel, ale dobře.

    Jak se chceš tématiky popasovat s více hráčema? Teď tam máš v příběhu jednoho Ira… Co budou hráči proti sobě představovat?

    • #1739
     Olda
     Člen
     Up
     1
     Down
     ::

     Jj mas pravdu, to jsem si taky říkal, jestli to řešit nebo ne. Asi jeste prepracuji tak, ze si mladej najme pracovníky-nove osadniky, nabidne jim v údolí půdu zdarma za podminky postaveni budov, aby to stihnul. Motivací jim bude, ze co stihnou driv nez pritahnou koleje, bude jejich.

      

     Jinak deti záleží zda ano ci ne i podle cilovky… zatim jsem vycházel z jednotlivych detailu i scen filmu. Ale pro příběh nejsou vůbec důležité. Jen pro atmosféru v očekávání drsných zítřků.

      

     Diky za přečtení i komentář.

     • #1740
      Kubrt
      Účastník
      Up
      0
      Down
      ::

      Co mám děti, tak jsem na podobný věci nějak moc citlivý. 😀

     • #1741
      Olda
      Člen
      Up
      0
      Down
      ::

      Jj to chápu. Ja to mam podobne i s dětmi v hororech a to na ně nekoukam

     • #1743
      Luka
      Účastník
      Up
      0
      Down
      ::

      Příběh se mi líbí! Je tam toho dost, aby to pěkně navodilo atmosféru a začlo se stavět. 🙂

      Je tam toho ale tak moc, že to chvíli vypadá, že to bude spíš detektivní hra. Je tam spousta otázek proč vlastně strýc se svou rodinu skončili, tak jak skončili… To bych tam asi moc nedával. Soustředil bych se “jen” na to, že mladej Ir zdědil pozemek a začne budovat.

      A za mě bych určitě udělal to, že nestaví mladej (jedna postava), ale najme si pracovníky – nové osadníky (více postav), což budou hráči hry.

     • #1744
      Olda
      Člen
      Up
      0
      Down
      ::

      Díky za podnět, zkusím zjednodušit a změřit více na ty pozemky, vztahy a nutnost vybudovat stavby.

      Plus doplním zmíněné najmutí pracovníků (jelikož peněz moc neměl, tak tedy za vlastnictví těch budov – tzn. ve hře reprezentované vítěznými body pro hráče který stavbu staví) Ve hře je i možnost kupovat podíly na železnici, to už dále v příběhu rozebírat nebudu, myslím že to si každý domyslí dle svého, logiku to mít bude.

     • #1745
      Luka
      Účastník
      Up
      0
      Down
      ::

      Nemáš zač! Jsem zvědav na výstupy z víkendovýho hraní. 🙂

     • #1747
      Olda
      Člen
      Up
      0
      Down
      ::

      Dám vědět. Tak nějak čekám tato zjištění a rozuzlení, na tyto body se chci zaměřit:

      • základní teze hry je zábavná/není zábavná,
      • stavby šly postavit moc jednoduše/těžko,
      • na železnici vyhrát nejde/jde až moc lehko,
      • kupovat podíly na železnici nedává při bodování smysl,
      • vyplatí se pouze těžit či loupit zlato/těžit zlato je k ničemu,
      • zbavit se záporných bodů reputace prakticky nejde,
      • postih od šerifa je moc drsný/jemný,
      • hra je moc dlouhá na to že se tam stále dokola opakují stejné činnosti a zároveň je krátká na to aby se to stihlo,
      • vyhodnocení loupeže banky a těžby zlata je moc komplikované a zdržuje to,
      • jak utratím náboje už je nechci kupovat, zdá se mi to drahé a zdrží mě to,
      • vykládaných karet nabídky je málo

      Jojo těším se 🙂

  • #1407
   Kubrt
   Účastník
   Up
   1
   Down
   ::

   Já nikdy neviděl Tenkrát na západě! Napravím. 🙂 Na hru jsme zvědavý, z popisu to vypadá, že se toho dá stihnout hrozně moc za hrozně krátký čas. 🙂

   • #1408
    Olda
    Člen
    Up
    1
    Down
    ::

    Ano, snahou je za krátký čas zažít mnoho rozmanitých situací. Přitom to bude ale pořád jednoduchá blafovací a přebíjecí rubačka, žádné karetní euro 🙂 . Samozřejmě jak se to povede je ve hvězdách. Dosáhnout toho chci především simultárními mechanismy hry, tajně volené akce které se naráz odhalí ti nechají zažít napětí a úvahy typu: “Když zvolím to a on to bude to takto, ale co když on uvažuje stejně a zvolí to taky, tak bude lepší když zvolím něco jiného, jenže to on právě určitě zvolí…” Snad už brzy popíšu podrobněji jak to bude fungovat.

   • #1433
    plema
    Člen
    Up
    0
    Down
    ::

    Kubrte jak je možné, že jsi neviděl takovou kultovní věc ? Jako malý jsem nechápal co na tom filmu, kdo má, prostě mně to přišlo jako 3 hodiny totální nudy, žádné velké přestřelky jako v sedmy statečných, žádný obrovský klaďas jako ve Vinetou, prostě docela nuda. V dnešní době si myslím, že se jedná o jeden z nejlepších westernů (nutno podotknout, že jich už dnes moc není a přeci jen děti to moc nebaví tak nemám možnost je nějak extra sledovat). Hudba je tam neskutečná podle mě nejlepší co, kdy Ennio Morricone udělal.

    Takže by jsi si měl zapsat do svého herního diáře:  3 hodiny příprava na “Legendy západu” v podobě shlédnutí této záležitosti a potom vyndat krabici se hrou, která je atmosferická a asi se k tomuto žánru hodí nejlépe.

     

     

    • #1434
     Kubrt
     Účastník
     Up
     0
     Down
     ::

     Už to mám napsané v diáři na stránce “Na co se podívat”, neboj. 😉 Legendy západu asi nevyndám, neb je nemám, ale Revolver bych si s dcerkou zahrát mohl. 🙂

     Já nějak vždy ignoroval westerny bez Spencera a Hilla. Můj nejoblíbenější western je Podivné dědictví. 😀 Ale Vinnetoua jsem viděl, McKennevo zlato, Sedm statečných asi taky. Jo a Dostavník, ten byl luxusní!

     • #1435
      Olda
      Člen
      Up
      1
      Down
      ::

      Jj, do takového filmu se musí dorůst. Není pro každého. Mě přijde skvělá mimo jiného hned první scéna. 15 minut nepadne jediné slovo, jediný výstřel, nehraje ani hudba, nic se tam neděje… tři chlapi se nudí na nádraží a čekají co bude. Já na to koukám a říkám si – uf – tak jako co bude? Bude se tu něco dít? To je ale nuda… a v tom mi došla ta dokonalost. Já se cítím úplně stejně jak ty chlapi. Sedím v křesle, nejradši bych se houpal jak jeden z nich, kdyby to šlo a čekám… 🙂

     • #1436
      plema
      Člen
      Up
      1
      Down
      ::

      Hudbu nepotřebuješ stačí přeci když tam skřípe to návěstidlo 🙂

     • #1437
      AlfBoard
      Člen
      Up
      1
      Down
      ::

      @kubrt Jo počkej! Vinnetou je taky kovnojka!!!

      Já psal že tyhle filmy nemám rád, ale Vinnetoua jsem miloval!!!! Já nevěděl že to je kovbojka, ale “Indiánka” 🙂

  • #1426
   Olda
   Člen
   Up
   1
   Down
   ::

   02_SOUBOJE

   Přátelé, kamarádi. Rozhodl jsem se vám dnes popsat jak budou ve hře fungovat souboje a závěrečný souboj pokud k němu dojde. Jelikož se jedná jak už víte o simultárně hranou hru, bude docházet (a je to záměr) k situacím, kdy bude potřeba vyhodnotit spor/shodu atd. A jak jinak na divokém západě než tasením koltů.

   Snažím se vždy u hry s tématem přemýšlet nad tím, zda se mechanika podporuje s tématickým pozadím. Tak i zde.

   Hráči určitým způsobem budou získávat ve hře náboje ve formě malých kartonových žetonků. Jasně, kdyby to byly skutečné nábojnice třeba alespoň z malorážky byla by to pecka jak broskve ale nedělám si iluze, že to bude hloupé kartonové kolečko nebo výsek tvaru nábojnice. Ať tak či tak, důležité bude že se tyto malé dílky musí vejít do zavřené pěsti (i dětské pěsti) ve větším počtu. Slušné je ještě dodat, že náboje si hráči kupují za zdroje získávané ve hře, takže jich nemají vždy stejný počet, a že počet nábojů každého hráče je veřejná informace, skrývá se jen po dobu souboje. Pro úplnost: má se jednat o rychlou karetní rubačku pro 3-5 hráčů.

   Cílem a smyslem řešení soubojů bylo zachytit s jednoduchými komponenty napětí, očekávání i moment překvapení pistolnického souboje. Zároveň tomu dát tu jednoduchost bez zbytečného zdržování hry.

   Běžný souboj v průběhu hry: Hráči ve sporu si zakryjí jednou rukou svoji stávající zásobu nábojů, do druhé zavřené ruky si vezmou počet nábojů jaký chtějí použít a natáhnou ji před sebe. Na 3…2…1… pěst otevřou. Kdo dal více nábojů vyhrál souboj. (hráči budou mít často dobrý důvod nedat do souboje všechny náboje). Tato mechanika vás asi nijak nepřekvapí a říká se jí běžně dražba tuším…

   Na tomto místě jen dodám, že vždy je v souboji nutné využít alespoň jeden náboj.

   Úprava pro finální souboj: Jelikož se může stát, že hráči budou mít v závěru hry stejný počet bodů, co by to bylo za western aby se v takovém případě nestřílelo i o finálního vítěze. A tady přichází inspirace z druhého kultu divokého západu, Hodný, zlý a ošklivý. Konkrétně tato téměř závěrečná scéna: https://youtu.be/aJCSNIl2Pls

   Jedná se o finální souboj, nic potom už se ve hře neodehraje, tak zde si myslím se hra může trochu pozastavit, odlišit se od běžného průběhu a získat punc výjimečnosti, jelikož na tento souboj ani nedojde v každé partii. Dost řečí, odepněte pouzdra, zaujměte postoj, pekelně se soustřeďte…

   Souboje se účastní jen hráči, kteří se dělí o první místo shodným počtem bodů. Kdo do závěru vyrovnané partie jde bez nábojů, ten se závěrečného souboje se neúčastní, vítězem se nestane, jak už to tak bývalo. Adios amigos. Ostatní si vezmou tužku a papír (nebo mazací fixy a popisovací kartu nebo jakkoli jiný způsob zapisování, opět si nedělám iluze že ke hře bude dodáván kus plochého pískovce a očouzený doutník na popsání). Každý hráč napíše tajně svůj tip, kolik nábojů bude v závěrečném souboji vystřeleno/využito a papír otočí lícem dolů na stůl. Poté si každý vezme do ruky nějaký počet nábojů stejně jako při běžném souboji natáhnou ruce a všichni naráz otevřou dlaň. Sečtou počet všech nábojů, které byly použity. Kdo byl svým tipem nejblíže součtu všech využitých nábojů, vyhrává hru.

   Z hlediska možnosti zasahování do hry má spravedlivou výhodu hráč s největším počtem nábojů, jelikož on je tím, kdo dává do hry největší podíl nábojů a může svůj tip tak co nejlépe korigovat. Ale ani ostatní nejsou bez šance to tipnout dobře. Z hlediska emocí hráčů zde je dvojí rozhodování – při psaní tipu a pak emoce hrají i při braní nábojů do hrsti, kdy hráč ještě může své úvahy přehodnotit (byť z hlediska logického to smysl nemá, nedostal žádnou novou informaci).

   Mechanika myslím bude dobře vystihovat atmosféru souboje. Čekání, napětí, pak natažené ruce se “zbraní”, zatím nic není jasné, okamžik a kuk – jak to dopadlo? A v závěrečném souboji je snad spojitost se zmiňovanou scénou dostatečně patrná – různý počet nábojů, skrytá informace, napětí…

   Budu rád za každý názor co si o tom myslíte.

   • #1427
    plema
    Člen
    Up
    1
    Down
    ::

    Trochu by jsem měl strach z použití papírových nábojnic. Raději by jsem použil jiný materiál (plast, dřevo).

    Jinak tahle mechanika soubojů (jak je uvedeno výše hlavně funguje v dražebních hrách) u menších kluků (6-8 let) celkem fungovala myslím, že by měla fungovat i tady.

    • #1429
     Olda
     Člen
     Up
     0
     Down
     ::

     Díky. Je to tak, základní souboj nic nového, ale myslím že atmosférou to bude sedět dobře. Twist je až ten finální souboj, inspirovaný je tematicky z filmu, herní mechanika je zase inspirace ze staré hry od které jsem zapomněl jméno 🙂 Hráči tam tajně psali ceny surovin a vybavení a dále se s tím ve hře pracovalo.

    • #1430
     Olda
     Člen
     Up
     0
     Down
     ::

     A co se týká materiálu – tak to je sice předběžné ale je to dobrý tip – děkuji. Přeci jen ve zpocené dlani karton trpí. Ale vím kolik co stojí – a jestli se kompletují plastové a dřevěné dílky, nebo kartonové které budou ještě na archu s dalšími komponentami, je velký cenový rozdíl. A nebo jinak: Začnu chodit ke střelnicím a budu sbírat nábojnice do zásoby 🙂

     • #1431
      Luka
      Účastník
      Up
      0
      Down
      ::

      Mechanika souboje zajímavá a myslím, že by to mohlo fungovat právě s tím napětím, kdo kolik v dlani ukrývá.

      Co se týče materiálu, tak bych asi taky viděl nejschůdnější ten plast nebo dřevo. A nebo ty zásoby ze střelnic! 😀

  • #1622
   Olda
   Člen
   Up
   1
   Down
   ::

   04_Autorovy stezky/stesky

   Tedy přátelé, co bych vám povídal. Jde to ztuha. Jelikož jste mi k části 03 neporadili nic co by stálo za řeč, tak jsem se rozhodl takto: Tajné úkoly zařadím, jelikož příběhovost mechanismů, emoce a možnosti rozhodování pro mě v této hře budou důležitější než dokonalá vyváženost šancí. Kdo by je taky na divokém západě hledal. Přiběhne zbloudilá kulka a jaký jsi byl Hombre, těžko pak mluvit o vyváženosti šancí. Kdyby to tam některé hráče tohle to – vadilo – mohou si to hausrulovat a na tajné úkoly nehrát.

   Další otázkou bylo zařazení postavy sličné tanečnice či osamělé vdovy v nesnázích. Tu jsem se rozhodl zařadit, i když to bude hra 8+, (a ne 18+) jelikož lze tu dámu nazvat právě i něžněji než děvka.

   Výběr karet staveb/pozemků

   Co se ukázalo ale jako větší oříšek je jakým způsobem si simultánně (zdravím KubRta) hráči budou získávat potřebné pozemky/stavět stavby. Hráči získávají ve hře suroviny a bojují o ně pomocí střelby (tajná dražba viz výše). Stavby se však mají získávat jinak, nelze se k nim prostřílet, pozemky na ně si kupujete přeci od státních úřadů a zastřelit starostu není zrovna dobrý nápad. Ani ve filmu Tenkrát na západě se k nim neprostříleli… tedy skoro.

   1. Draft nějakého základního banku staveb zde nepřichází v úvahu v rámci toku a ovládání hry by to byl velký zásah a zmatek jelikož hra není založená na draftu. Navíc – draftujte si jen jednu kartu, když jednou se draftu může účastnit jen jeden hráč, potom tři, pak pět a při dalším draftu zase jen dva… nene kdepak to by nešlo, přinejmenším by to nebylo intuitivní když odhlédnu od toho že by to prostě nefungovalo.

   2. Další variantou bylo dát každému hráči jeho vlastní sadu staveb, kterou budou mít všichni stejnou (podobně jako v Machi Koro stavby dominant) a jediné rozhodování hráčů bude v jakém pořadí stavby postaví. Inu dost se omezí interakce mezi hráči ale bylo by to funkční, příběhu by to asi nevadilo (s tou drobností, že příběhově všichni hráči staví jedno město, a najednou bychom měli čtyři nádraží a tři kostely a pět saloonů v jednom malém městě). Hlavně se ztratí jeden moment interakce, a té tam chci co nejvíce. Takže to zůstává v úvahách, ale chci hledat i dále.

   3. Tajná dražba o konkrétní kartu stavby – koupě za zlato – to by sice šlo, jenže mechanismus je ve hře použitý na jiný druh činnosti a působilo by to jako CTRL+C a CTRL+V (a změnit font 🙂 )

   4. Tento poslední nápad dal hodně práce tak si ho zatím cením nejvíce, ale to bohužel neznamená že je nejlepší. Nejvíce se mi zde líbí, že před hráči bude plánované město vidět, budou si mít co prohlížet na stole. Při setupu hry se vyskládá doprostřed stolu jedno pole karet staveb 4×4 karty – tedy plán budoucího města (aneb ulice) lícem nahoru, každá stavba je jiná a vyžaduje ke svému postavení jiné kombinace surovin. Tato sestava bude náhodná a tudíž jiná pro každou hru. Stavby jsou několika typů (zemědělské, železniční, církevní atd…). Hráč, který chce stavbu postavit musí mít příslušný počet surovin, které zaplatí a tuto stavbu si označí svým žetonem (každý hráč má 3 žetony ve své barvě, při postavení 3. stavby hra končí).

   V závěru hry se potom počítají nejen body za jednotlivé stavby (každá má body přiděleny dle náročnosti stavby-počtu surovin) ale i set-collection (tedy postavení stejných typů staveb) a díky rozložení plánu města možné hodnotit i pozice staveb – tedy bodové bonusy za stavby v jednom sloupci či řadě (neboli za postavení ulice). Takové piškvorky.

   Hráč se může rozhodnout postavit jakoukoli stavbu na ploše pokud na ní má suroviny v zásobě (trochu to může připomínat styl hraní hry Sequence https://www.zatrolene-hry.cz/spolecenska-hra/sequence-2173/ ) To hráči umožní velkou variabilitu práce se surovinami, jelikož má velký výběr staveb na které hrát, když mu nejde získat surovina na vysněnou stavbu, může postavit jinou, a přehodnotit své příští plány. Hráči si vzájemně mohou odhadovat na jaké stavby se asi protihráč bude příště soustředit a vzájemně se blokovat.

   A teď ale co s tou simultánní hrou??? Všechno předešlé řečené může dobře fungovat když se hra bude dělit na tahy. Ale to není náš případ. Zvolit pro tuto fázi hry nějaké pořadí hráčů? Ne – to by nepůsobilo jednotně, byl by to zmatek. Co když se v jednom kole v této fázi hry sejdou dva hráči, kteří chtějí a mohou postavit stejnou budovu? Rozhodovat bude v tomto případě zlato. Celé to bude probíhat asi takto:

   a) Nekonfliktní situace:  Hráč A: “Chci postavit kozí chlívek, mám na to dvě dřeva a jednu hlínu. Nikdo nechce stavět kozí chlívek? OK, postavím ho (a umístí žeton)”

   b) Konfliktní situace: Hráč A: “Chci postavit kozí chlívek, mám na to dvě dřeva a jeden kámen.” Hráč B: “Počkat počkat, to JÁ chci postavit kozí chlívek a mám na to suroviny” Hráč A: “jenže já státu za tento pozemek připlatím jedno zlato.” Hráč B: “já klidně státu připlatím také jedno zlato.” Hráč A: “Ale já mu zaplatím klidně dvě.” Hráč B: No, aha já víc než jedno zlato ale nemám…” (hráč A umístí žeton). Pokud by i hráč B měl a chtěl zaplatit dvě zlata a hráč A neměl co přihodit,  nastane rovnost a stavbu nemůže v tomto kole postavit ani jeden z nich.

   Nepředpokládám že by rovnost nastávala často vzhledem ke způsobu získávání surovin.

   Upřímně, nevím jak tato otevřená dražba bude fungovat, jelikož zlata hráči nebudou mít v zásobách mnoho, navíc informace o surovinách i zlatu bude otevřená, všichni o ní budou mít přehled, tudíž mají hráči dost omezený prostor pro manévry, přeplácení a vyjednávání.

   A otázka na závěr:

   Nejsem si tím stále jist a rád se nechám inspirovat. Napadá vás nějaká hra-mechanismus, kde se řeší simultánně získávání karet z nabídky? A jinak než draftem či dražbou? Díky

    

   • #1624
    Kubrt
    Účastník
    Up
    1
    Down
    ::

    Využij tématu.

     

    Chci stavět chlívek. “Já taky!” ozve se. Vytahuji revolver, střílím. Stavím kozí chlívek.

     

    Jinak co takto:

    Stavby rozděl do např. 3 kategorií dle složitosti postavení. A každý si lízne 3 lehké, 2 střední a jednu těžkou. A dej tam nějakou možnost za něco lehce kartu/stavbu vyhodit a líznout si jinou. Jednoduchý a rychlý. I když ne moc strategický. 😀

    • #1626
     Olda
     Člen
     Up
     1
     Down
     ::

     Díky za nápady. Rozhodně je vezmu do úvahy.

     Add 1) Střelbu jsem zvažoval, jen mě od toho odrazovalo, že už se s ní řeší rozpory zisku surovin, loupení banky, hon na banditu. Tak nevím jestli to nechce nějaké další možnosti než jen střílet… uvidíme.

     Add 2) Rozdělit do kategorií by také šlo, ale není tam moc interakce. Na druhou stranu je to jednoduché a rychlé, což je velké plus. Musím to nějak pošéfovat a ohlídat vzhledem k počtu karet.

     Děkuji za názory. Budu s nimi pracovat.

     • #1638
      Akulacz
      Účastník
      Up
      1
      Down
      ::

      A co jednoduše použít “střelbu” zlatem? Pokud budou chtít stavět stejnou budovu 2+ hráči skovají v ruce obnos, který jsou ochotni připlatit a pak najednou ukáží. Někdo asi dokáže dopočítat kolik asi soupeř odebral ale pokud jim to třeba ostatní odpočítají tak rychle hrabnout pro zlato a ukázat…

     • #1642
      Luka
      Účastník
      Up
      1
      Down
      ::

      A nebo mít nějakou zástěnu (např. papírový karton nebo jenom dlaň), kam by každý vložil tolik surovin, kolik by chtěl dát za určitou budovu. Zástěna by se poté odkryla a hned by se vidělo, kdo budovu získal. V případě rovnosti by budovu postavil ten, kdo si o ni řekl jako první…

     • #1643
      Luka
      Účastník
      Up
      0
      Down
      ::

      Teď to čtu a koukám, že @Akulacz měl celkem podobnej nápad! 🙂

     • #1644
      Akulacz
      Účastník
      Up
      1
      Down
      ::
      • No já to bral tak, že pokud zlato a suroviny budou veřejné tak i ta zástěna bude něco stát  a pokud jsem to dobře pochopil, @olda jak má vhled do cenotvorby, tak se snaží i udržet nízkou produkční náročnost, proto jsem zástěnu nenavrhoval ač mě také napadla ?
     • #1645
      Olda
      Člen
      Up
      1
      Down
      ::

      Ahoj, jasně hru se snažím udržet co nejníže, nicméně ne na úkor zážitku. Karty surovin a zlata budou veřejné z toho důvodu, že dávají protihráčům určitou informaci, na jaké suroviny budu v příštím kole chtít hrát. To jen na vysvětlenou.

      Tajná dražba zlatem o pozemky byla taky zvažována jenže hráči budou mít vždy odhaduji tak 0 – 3 zlata maximálně, a není tam právě moc prostoru na manévry a diferenciaci. Ale za všechny nápady děkuji a jelikož se jedná vždy o totožný materiál, nezbývá než varianty otestovat v praxi.

      Nyní budu česat a odhadovat body, úkoly a ceny staveb.

     • #1647
      Akulacz
      Účastník
      Up
      0
      Down
      ::

      Mea culpa, špatně jsem přečetl ten úvodní příspěvek a pobral to tak, že zlata bude “mnoho” pokud ho bude takto malé množství, tak by to samozřejmě začalo kulhat na obě nohy… Ale možná by ten odpočet mohl zafungoval, sice protihráči budou mít přehled kolik asi mužů přihodit ale pokud na tom budou podobně a zlato bude vzácné tak se budou také bát investovat všechno pokud za to nebude nějaký výrazný počet vítězných bodů…

     • #1648
      Olda
      Člen
      Up
      0
      Down
      ::

      Jj právě – v takto malém počtu často hrozí plichta. Stejně tak hrozí, že hráč bude zájem o pozemek jen předstírat s tím, aby ho prodražil protihráči alespoň o jedno zlato. A takto může jeden hráč blokovat mnoho staveb. Aby to mohl dělat, bude hra vyžadovat aby měl i příslušné suroviny (tedy nelze prohlásit zájem o stavbu na kterou nemáš zdroje), ale ty získat nebude až takový problém. Ale třeba by to byla strategie jak hráčům překážet ve stavění staveb a snažit se zvítězit na železnici. Snad se vyjadřuji srozumitelně. Zkrátka to bude nutné vyzkoušet 🙂

     • #1649
      Olda
      Člen
      Up
      0
      Down
      ::

      A skrývat karty po dobu “souboje” – skryté dražby zlatem mohou pod stolem. Čili sice je to veřejná informace ale na dobu dražby si karty připravím do ruky pod stolem.

     • #1650
      Akulacz
      Účastník
      Up
      0
      Down
      ::

      A co když třeba budou muset to zlato co nabízejí zaplatit všichni, ostatní suroviny by jim zůstaly ale o zlato by přišli, to by tuhle spekulaci mohlo vyřadit. Ale ber to jako názor od člověka co nemá dražbu ve hrách rád…

     • #1651
      Olda
      Člen
      Up
      0
      Down
      ::

      V pohodě – neomlouvej se za nic. Každý nápad zvažuji a tříbím.

     • #1652
      Olda
      Člen
      Up
      0
      Down
      ::

      Nazvěme to úplatek starostovi 🙂 Úplatky se přece taky nevrací. 😉 takže to může probíhat takto:

      A: Jdu stavět kozí chlívek – mám na to dvě dřeva a jednu hlínu.

      B: Já jdu stavět kozí chlívek – mám dvě dřeva a jednu hlínu.

      A: Já si to podmáznu, zaplatím navrch jedno zlato.

      Pokud by “B” chtěl jen blokovat bez vážného strategického zájmu o budovu, už si tu ztrátu dalšího zlata rozmyslí, zvláště když uvidí, že “A” už něco zaplatil a určitě bude proto ochoten zaplatit i druhé či třetí zlato pokud ho má.

      Takže to prodraží maximálně o 1 zlato. Což není málo ale když s tím budou hráči počítat do nákladů…

      Pokud ani jeden z nich nemá zlato, a má jen suroviny, potom není co řešit a stavba se nekoná.

      Riziko: hráči se budou rychle vyčerpávat ze zdrojů zlata, což může rychlost hry zpomalit v dalších kolech. Taková situace nastane, pokud oba budou mít vážný zájem o stavbu budovy. Každý z nich bude platit toliko zlata koliko bude mít, a pokud budou mít stejně, tak výsledek bude pouze to, že odčerpají zdroje ale hra se nevyvine a ještě se jim nebude dostávat nových zdrojů.

  • #1691
   Olda
   Člen
   Up
   1
   Down
   ::

   05_KOTRMELCE

   Ahoj. Pokračuji v práci na hře každý den. Především mě pořád trápilo získávání staveb vs. složitost mechanismu vs. počet dostupných karet… no… A o tom to dneska bude.

   Simultánní hra skýtá z hlediska designu oproti tahovým hrám zajímavé problémy. Všechny zvažované varianty hrozily zasekáváním hry, komplikacemi v nejednoznačném rozhodování, domluvě hráčů, zdržení hry.

   A jak říkal doktor v Saturninovi: “Život nás nutí vyzkoušet všechny možné varianty, abychom se nakonec stejně vrátili k té první.” 🙂

   Tak znovu a lépe (i když trochu stejně):

   Výběr staveb je nově v plánu, že bude probíhat draftem (já vím, na začátku jsem ho vyloučil), ale trochu pozměněným. Klasický draft funguje tak, že si hráči vybírají jednu z balíčku karet, které dostanou do ruky bez jakéhokoli omezení. Začátek principu bude stejný jako u klasického draftu – každý hráč dostane do ruky nabídku 4 karet.  Tato nabídka bude kolovat, na začátku každého kola se nabídka posune o jednoho hráče po směru hodinových ručiček. Tím se pro každého hráče změní nabídka staveb pro každé kolo. Ale vzít si kartu stavby (tedy ji postavit) bude moci hráč jen tehdy, když na ní bude mít suroviny, tedy nikoli volně. A rozhodně to nebude tak, že každý hráč bude moci vždy postavit nějakou budovu.

   Nebude to tedy klasický rovnoměrný draft, kdy z každého balíčku ubude v každém kole vždy jedna karta, ale počet karet v každém balíčku se tím v průběhu hry nerovnoměrně rozdělí. Karty se do balíčku hráče totiž “nedolízávají”.

   A pozor – balíček půjde dobrat i do nuly. Čili pokud hráči přijde jen jedna karta a zrovna on ji postaví, dalšímu hráči nepošle už nic. V kolující nabídce staveb vznikne “díra”. To znamená, že hráči budou muset s tímto dopředu počítat (vidí kolik karet jim asi přijde), připravit se na to, že v některých kolech možná nebudou moci postavit stavbu, nebo že budou mít velmi omezenou nabídku staveb. A tomu přizpůsobit své priority při zisku surovin a obchodování.

   Ve hře je ještě druhý způsob jak zvítězit či alespoň získávat vítězné body, a to je skrze kupování podílu na železnici, který bude možný vždy, nezávisle na stavbě. To znamená že hráč bude mít vždy alespoň nějakou možnost něco dělat.

   Ještě zvažuji, zda stavba budovy nebude dvoufázová – tedy že si z draftovací nabídky hráč koupí pozemek (určený ke stavbě jedné konkrétní stavby – rub karty) a až potom ji bude moci postavit. Uvidíme.

   Jestli je to konečná varianta? To asi ne, ale vidím ji jako nosnou. 🙂 Budu rád za názor zda jste takto upravený draft někde viděli i co si o tom myslíte.

    

    

   • #1692
    Luka
    Účastník
    Up
    1
    Down
    ::

    Dost se mi líbí ten dvoufázový draft! Nevím, jestli už je to někde použité, ale je to skvělý!! Je přece logický, že si nejdřív koupíš pozemek a až potom si na něm postavíš budovu. Dost dobrý! 🙂

    • #1693
     Olda
     Člen
     Up
     1
     Down
     ::

     Zapřemýšlím nad tím, aby to nezdržovalo moc hru. Tematicky by to ale sedlo. Ve hře jsem to plánoval tak, že “rub” karty je pozemek s naznačenou stavbou, “líc” karty potom stavba již postavená. A buď je máš vyložené vzhůru pozemkem nebo stavbou. Pokud nemáš stavbu ale jen pozemek, tak ten by sis mohl ještě vyměnit za poplatek, když by ti přišla do ruky lepší nabídka. Ještě to promyslím. Jinak tvořím už nějakou velmi provizorní karty, herní desku, žetony, atd. Tak snad brzy už vše vyzkouším.

     • #1699
      Luka
      Účastník
      Up
      0
      Down
      ::

      Za mě by to mohlo pěkně fungovat. Jsem zvědav na prototypy! Minimálně na fotkách. 🙂

     • #1742
      Olda
      Člen
      Up
      1
      Down
      ::

      Tak už jsem vyrobil i hezčí karty staveb, ať se na to dá kouukat a o víkendu jedu za kamarádem a jeho ženou do Prahy, a dáme první testovací partii. No uvidíme, jsem na to zvědavý. Sebelepší propočty, odhady a vyvažování byla zatím jen bohapustá teorie, teď se to setká s tvrdou praxí 🙂 Dám vědět.

  • #1762
   Olda
   Člen
   Up
   1
   Down
   ::

   09_PRE-PRAVIDLA

   Když je vše uplácané k sobě do jakš-takš soudržného celku, snažím se co nejrychleji napsat pravidla. Nejsou nijak profesionální, stylizace i čeština v nich dostává na frak, jsou roztahaná se zbytečně složitými formulacemi, ale pomáhá mi to utříbit si myšlenky.

   Jednak při psaní pravidel přijdu na drobné nesrovnalosti nebo možnost některé věci uhladit, zároveň to je archivace nápadů. Může se totiž dobře stát, že projekt usne na pár týdnů či měsíců, a vzpomenout si na všechny detaily může být náročné.

   Proto jsem si už takový canc sepsal.

   Celá hra je zatím samozřejmě rozcuchaná, možná se dost změní, ale pokud by někoho ze zdejšího fun-clubu zajímal ucelený pohled a bude ochoten mi poskytnout zpětnou vazbu, napište mi soukromou zprávu a domluvíme se na zaslání souboru.

  • #1766
   Olda
   Člen
   Up
   1
   Down
   ::

   10_Těstování aneb “hřbitovy jsou plné odvážných”

   Kdybyste byl někdo tak odvážný a chtěl si to zahrát, uvítám váš zájem o testování. Napište mi do soukromých zpráv tady do Kubrtzóny nebo na FB http://www.facebook.com/oldovydeskovky a snad se někdy někde dohodneme.

   Dnes proběhlo další testování. Potvrdilo se z minula:

   – Nejprv to milé: Hra jako systém funguje a je atmosferická. Na vysvětlení jsou pravidla hodně složitá, při hraní však jednoduchá. Hra má hříšný nádech, je to o handlování, domlouvání, vyjednávání, konfliktu či zradě. Je to hra trochu ze staré školy, nechtěl bych se rovnat s deskovkovými legendami, ale rozhodně to není moderní sluníčková sólovka. Je tam mnoho měkkých míst a zážitků, které pravidla nedokáží z podstaty věci obsáhnout. Když selže vyjednávání přijde na řadu střílení potom strach či vztek ze šerifa občas s pocitem nespravedlnosti (inu, který desperát by ho neměl) se kterým se lze ale rychle vyrovnat. Zajímavá je například nevyzpytatelnost riskantního loupení banky. Hra dokáže mít překvapivé zvraty a není dopočitatelná. Hra vyžaduje odhad protihráče a zábava tví mimo jiné v neschopnosti odhadnout situaci a myšlenky protihráčů. Hra má tak akorát stanovenou délku, počet kol i ceny staveb (vždy se povedlo postavit stavby až když železnice byla téměř na konci).

   A teď ty vážnější postřehy co stojí za zvážení změnit/zkoušet:

   – karta bandity ani karta dámy nejsou příliš žádané a chtěné. Bude potřeba jim vymyslet asi ještě nějakou druhou a to automatickou funkci, která se spustí bez ohledu na chuť hráčů utrácet za ně zdroje, aby ve hře nebyly zbytečné, nebo rapidně navýšit jejich účinek a snížit jejich cenu

   – dohrávat další kolo po dostavení třetí stavby není asi potřeba. Je potřeba to vyzkoušet.

   – kolující nabídka staveb bude veřejná – hráči si mohou prohlížet neustále co jim přijde od soupeře v příštím kole, zlepší to plánování a bude možné vyvinout alespoň trochu delší strategii.

   – dělení surovin v případě konfliktu zájmů může proběhnout i nesymetricky, pokud se na něm hráči dohodnou a budou s ním souhlasit. Bude zde o to více záležet na diplomatickém umu hráčů, zároveň bude stačit pouhé zastrašování ostatních počtem vlastněných nábojů, pokud mu na to ostatní přistoupí. Když ne, bude se střílet. Štěstí přeje připraveným… a jiné přísloví říká: Hřbitovy jsou plné odvážných.

   – bodový bonus kolekci staveb nefunguje – hráči na něj nehledí. Tzn vyzkoušíme jiný typ bonifikace některých typů staveb formou veřejného úkolu – dotací (např. železniční a církevní stavba bude + 1 bod) apod.

   – reputace a její balanc. Stále věc, o které není zcela jasno, jak velké mají být postihy

   – kupování kontraktů železniční společnosti je potřeba více provázat se systémem hry, ale tak aby to i příběhově dávalo smysl. Tzn. něco ve smyslu že když hráč více sponzoruje železniční společnost, ta mu za to dává nějaké výhody, kterými hráč může dělat problémy ostatním při stavbě budov (krádeže surovin? dotování náboji? zajištění protekce u šerifa?) uvidíme.

   – matoucí ikonografie na kartách a neuspořádanost některých pravidel. Chtěl bych to nějak učesat ale tak, aby hra neztratila svoji rozmanitost zážitků. (což jsou filosofie co jdou v mém herním systému dost proti sobě) Nu snad příště.

   • #1787
    Olda
    Člen
    Up
    0
    Down
    ::

    Přátelé, 3. – 5. července s největší pravděpodobností na testování CGE v Brně budete opět tasit kolty.

  • #1807
   Olda
   Člen
   Up
   1
   Down
   ::

   11_JEN TAK

   Hra se z místa nehnula, ale chtěl jsem pro ní něco dělat, tak jsem vytvořil pro prototyp úvodní ilustraci … tedy … ehm … ukradl z internetu.

   Přílohy:
   You must be logged in to view attached files.
  • #1703
   Olda
   Člen
   Up
   0
   Down
   ::

   06_PRVNÍ PROTOTYP

   Dnes jen velmi rychlá zpráva. První prototyp je vyroben, kdybyste měl zájem si to někdo vyzkoušet rád se domluvím. Kromě karet staveb vše vypadá vcelku k světu – žádná profi kvalita ale koukatelné to je. A pozor. Má to i plastovou figurku mašinky 😀

   Ale víte jak, je to zatím embryo… slovy klasika: “Bříško už sice máme, ale kdybychom teď porodili, tak chcípnem!”

   Předpokládám, že se bude ladit hodně věcí, především ceny staveb, počet herních kol a nakonec se překope celá hra jak to tak bývá.

    

   • #1708
    Olda
    Člen
    Up
    2
    Down
    ::

    Foto, jak  to dostává konkrétní obrysy… byt zatím značně  nejasné a rozmazané 🙂

    Přílohy:
    You must be logged in to view attached files.
  • #1755
   Olda
   Člen
   Up
   0
   Down
   ::

   08_PRVNÍ HRANÍ S MLADOU PANÍ (a jejím manželem)

   Hra ve třech. Odehrána jedna partie. Mé osobní dojmy z prvního testování co se tak z jedné partie dá vyhodnotit: Plod ve třetím měsíci je živý a zdravý.

   Nevím jestli všemu budete rozumět, když nevíte přesně jak se hra hraje, ale je to deník, takže to beru i jako svoje poznámky. Příjemné luštění!

   Celkově je hra hlavně taktická. Nějaké dlouhodobé rozvádění strategií není příliš možné. Je to dle očekávání rubačka, nic složitého, kdy se z každého kola snažím vytřískat maximum. Stejně tak sbírání kolekcí staveb (zemědělské, železniční atd.) si nejsem jist zda je relevantní, ale ve více hráčích (hra je až pro 5) to bude mít jistě svoji roli. Zatím tedy zůstane zachováno. Pomohlo by tomu možná, kdyby se nabídka staveb posunula po hráčích ne každé kolo, ale např. 1x/3 kola, pomohlo by to i následujícímu:

   Při hře trochu vadilo, že na to jak je herní kolo krátké, je tam hodně režie okolo hry (posunout nabídku staveb, posunout lokomotivu, sbalit starou a vyložit novou nabídku surovin).

   Kdyby se nabídka staveb posouvala o vedlejšího hráče jen jednou za 3 kola (tzn. nabídka se posune 2x -3x za hru) ulehčilo by to tuto režii a navíc zvýšilo možnosti strategie a dlouhodobějšího plánování (aby se na to nezapomínalo, tak posun nabídky bude vyznačen na železnici, již teď železnice jak postupuje, tak po každém 3. kole mění nějaké ceny a nabídky, bude tak mít další podobnou funkci). Aby hráči měli k dispozici bodově stejně silnou nabídku jako soupeři lze to vyřešit vyřešit setupem na začátku – nalosování staveb dle bodových úrovní.

   Taktéž bude potřeba se zamyslet nad funkcí dámy v nesnázích. Jak ji získávat (je to dost drahé) a jaký efekt bude mít. Hráčům se příliš nechtělo ji kupovat, nespatřovali v ní velkou výhodu za tu cenu.

   Nedávno jsem tu zveřejnil otázky, na které se chci zaměřit při prvním testu, v závorkách kurzívou jsou naše zjištění.

   • základní teze hry je zábavná/není zábavná? (spokojenost, splňuje představy)
   • stavby šly postavit moc jednoduše/těžko? (hodně záleží na herní skupině, zda na sebe útočí, zda chtějí obchodovat, spolčovat se apod.)
   • na železnici vyhrát nejde/jde až moc lehko? (možnost ovlivnit – tedy zkomplikovat hráčům zbudování staveb je náročné, protože k němu nejsou žádné přímé nástroje, nepřímý nástroj přes blokování surovin se jeví jako slabý. Hráči primárně chtějí stavět, na železnici si “jen” získat body a být první pro případ, že by se náhodou budovy nepodařilo postavit)
   • kupovat podíly na železnici nedává při bodování smysl? (podíly na železnici jsou významným a vítaným zdrojem bodů, ale nevyplatí se být příliš napřed – boduje se totiž relativně dle pořadí hráčů, nikoli na nějaké absolutní stupnici, čili sypat do železnice více než je nutné, což je v pořádku a to funguje. Vítaný je i bonus když hráč dosáhne vždy nějaké absolutní hodnoty na železnici, získá i lepší reputaci u šerifa – tzn. malá motivace kupovat více a více železnice tu je)
   • vyplatí se pouze těžit či loupit zlato/těžit zlato je k ničemu? (zlato je super, jeho zisk je komplikovaný, ale lze ho použít na spousty věcí – na koupi železnice nebo jako žolíkovou surovinu)
   • zbavit se záporných bodů reputace prakticky nejde? (celý systém záporných bodů reputace je potřeba upravit, někdy je postih až moc drsný a zbavit se šerifova zájmu jde až moc těžko, myšlenka záporné reputace a postih od šerifa ale funguje a působí dobře i tematicky)
   • postih od šerifa je moc drsný/jemný? (postih od šerifa potřebuje poupravit v návaznosti na celý systém reputace – asi zmírnit, nyní hráč platil surovinami, ale co když žádné suroviny nemá???)
   • hra je moc dlouhá na to že se tam stále dokola opakují stejné činnosti a zároveň je krátká na to aby se to stihlo? (hra byla odehrána do hodiny i s vysvětlením pravidel a setupem, odehrálo se 9 kol – železnice končí na 12. kole, v 8. kole byla postavená 3. budova a spuštěn konec hry  během ní měli všichni pořád co dělat)
   • vyhodnocení loupeže banky a těžby zlata je moc komplikované? (vyhodnocení je v pohodě, ale bránit banku se hráčům moc nevyplácí, za úspěšnou obranu banky by nejlepší hráč mohl získat nějaký bonus – obrana banky bude mít tak stejný mechanismus jako lov bandity což je dobře, sjednotí se pravidla)
   • jak utratím náboje už je nechci kupovat? (kupování nábojů bylo v pohodě, nebyl problém si doplnit, cena odpovídající)
   • vykládaných karet nabídky je málo? (možná ano – každopádně by bylo fajn zajistit aby hráči mohli získat během kola více surovin, tzn když zvýšíme počet vykládaných karet nabídky na začátku každého kola mohlo by to pomoci)
   • #1761
    Olda
    Člen
    Up
    0
    Down
    ::

    Zpětná vazba z dojmů a pocitů ze hry, tak snad se atmosféru ne zcela kladného westernu povedlo zachytit:  “Líbilo se mi, že je to takový gamble, trochu hazard, vsadis a čekáš, co přijde. I to, že loupis banku, používáš ženskou, abys získal výhodu… Ta hra má hrisnej smrnc. To není jako Ticket to Ride. To je sice dobrá hra, ale takovýhle charisma nemá.” 😀 Tak to zahřeje u srdíčka.”

  • #1826
   Olda
   Člen
   Up
   0
   Down
   ::

   12_MASAKR

   Nadpis stačí. Testovací skupinka čtyř hráčů hru rozložila do mrtě. Najednou nic nefungovalo, herni mechanismy na sebe nenavazovaly, hru si nikdo neuzival, vse bylo nejasne n máloco dávalo smysl. Rozstrilena hra na cucky. Takže zacneme od nuly, znovu a snad lépe. Nebo zkrátka jinak.

    

   • #1828
    Olda
    Člen
    Up
    0
    Down
    ::

    Netruchleme drazí pozůstalí. Masakr u Mc Bainova srubu byl horší než víkendová autorova střelnice. Je dobře, že se to takto otestovalo, předchozí hry ve třech nějak fungovaly, ale mám podezření, že to bylo tím, že jsem v prvních hrách hrál také a vše tak nějak režíroval. Nyní hráči dostali volnou ruku, ale smekám svůj stetson před jejich profesionalitou, že hru dotáhli do závěru. Za což jim děkuji, stejně jako za následné názory:

    Okomentuji stručně diskusi po testovací hře:

    Co bylo fajn:

    – téma je ve hře zobrazené zajímavě a věrně s předlohou, mechaniky a téma spolu dobře komunikují, dva alternativní konce s rozdílným vyhodnocením je jednoznačně zajímavé a vyplatí se ho rozpracovávat.

    – deska železnice – tedy počítadlo kol, které má několik dalších funkcí pro hru je sympatický nápad, který navíc díky komponentám pěkně dokresluje atmosféru a příběh

    A teď co nefungovalo:

    – na to jak dlouho se hra hraje se neúměrně dlouho vysvětlují pravidla, je tam věcí až příliš, chce to zjednodušit, je tam hodně nápadů ale musíme to osekat tak na polovinu. Celý dojem ze hry působí jako hodně malých miniher, mechanismů slepených dohromady ale v neprovázaný celek

    – hráči mají pocit, že hrát na železnici se jim nevyplácí, neví proč by to měli dělat, nic jim to prý herně nepřináší. To už jsem měl z prvních testování, snažil jsem se o update ale evidentně nepomohl. Budeme dále řešit bonusy na železnici, stálými výhodami apod. tak, aby se díky železnici dalo ovlivňovat stavění (nebo škození ostatním?)

    – vzniká velké množství nejednoznačných situací, někdy hra zbytečně tlačí důraz na simultánnost i v případech, kdy to hráči vidí jako zcela zbytečné a zmatečné a proto zkusíme vyřešit žetonem prvního hráče se zachováním možnosti překrývání tahů atd. aby hra měla zachovanou herní dobu max. 1 hodina.

    – pokud hráč udělá na začátku chybu (třeba nám se stalo že hráč chtěl jít loupit banku když okolo stáli tři chlapíci s plně nabitými revolvery) už se ze své chyby nedokázal vyhrabat do konce hry.

    – hráči se při střelbě o suroviny vůbec neohlíželi na to, že dostanou nějaké žetony reputace, bylo jim to fuk a podle toho se nerozhodovali, ale když přišel šerif tak to brali jako náhodnou věc která je pojela aniž by to mohli ovlivnit. Tzn. s reputací se musí pracovat průběžně aby ji hráči vnímali a vyhodnocení nesmí přijít náhodně ale nějak očekávaně.

    – osoby ve hře (šerif, bandita, kurtizánka) jsou rozbité – nevybalancované. Navíc mám pocit že jejich vyhodnocení je ve zvláštní fázi hry, je otázka jestli tam vlastně mají být. Příběhově ano, herně s velkým otazníkem.

    – agresivnější hráči prolomili efekt sněhové koule – víc nábojů = víc surovin = víc nábojů na který byl krátký i šerif (pokud se vůbec objevil)

    – hráči mají téměř dokonalý přehled o stavu bodů i nábojů ostatních hráčů, což snižuje napětí při soubojích i v rámci hry jako takové. Budeme muset řešit tak, že část bodování skryjeme (možná i celé), systém nábojů a soubojů asi taky pozměníme.

    – bodové bonusy za typy staveb hráče nezajímaly, popř. hru rozkymácely. Musí být buď zajímavější nebo tam nesmí být vůbec 🙂

    Takže nezbývá než se trochu zotavit, odtáhnout mrtvé, ovázat rány, znovu nabít a svěsit kolty proklatě nízko a také si plivnout do dlaní začít makat. Železnice je už za kopcem…

     

     

  • #4159
   Olda
   Člen
   Up
   0
   Down
   ::

   13_SUPI NAD SWEET WATER

   Po rozpálených prériích se jen občas líně převalí koule z křoví, vysoká tráva se zavlní a někde vysoko zakrouží sup. Ano, vyčkává na svoji příležitost. Ten mladý do dobrodružství se vrhající odvážlivec s kolty proklatě nízko byl zelenáč. Greenhorn, kterého z města vypráskali jak psa se plazí vysílen po rozpálené cestě neznámo kam. Dýchá ještě? Dochází mu síly, studna u McBainova srubu je daleko. Bude mít tenhle zatracenej příběh své pokračování?

   (…)

   Přátelé pravda je taková že za celou dobu od testování v Brně jsem na hru nesáhl, věnoval se létu, horám, cestování, přátelům a dalším zcela normálním věcem. Hra leží jako memento v koutě, postupně se propadá v hromadě herního materiálu jak s na ní vrství aktuálnější projekty. Čeká na správnou tvůrčí náladu, čeká na to až se mi zase začne odehrávat v hlavě, čeká až si na ní udělám tu správnou náladu. Pak to zkusím znovu. Mezitím jsem přivedl k životu jiný a drobnější nápad, který tam dlouho čekal na své znovu-objevení a ten vypadá nadějně, pravda není tak epický, ale baví i cílovku i vydavatele a to je vždy radost.

   (…)

   Až nastanou delší noci, tak se zase do Sweet Water vrátím. Možná… Věřím, že ten mladík přežije, uzraje a zocelí se díky zkušenostem. Snad najdu u srubu toho chlapíka co se chtěl poprat s drsným západem, obvážu mu rány, přinesu vodu ze studny a řeknu mu: “To bude dobrý.” A on se na mě podívá s nadějí, že ho neopustím. Nemůžu jemu ani jeho přátelům slíbit, že postavíme Sweet Water, nemůžu mu slíbit že to bude to nejhezčí město na středozápadě do kterého bude jezdit spousta nadšených dobrodruhů z celého světa, ale můžu mu dát naději, kterou si zaslouží. Naději, že je tu někdo, kdo mu chce pomoci a že pro něj udělá co bude v jeho silách.

Musíš být přihlášený, aby ses mohl účastnit diskuze.

Popis

Tvoříš hry nebo tě tvorba zajímá? Chceš se podívat jak hry vznikají? Jsi autor, máš nápady, potřebuješ je testovat a konzultovat? Jsi fanoušek českých deskoherních nápadů a chceš jim pomoci? Zajímá tě svět deskových her z pohledu jejich vzniku? Tak tady je to přesně pro tebe!

Podpořte nás nákupem:

Správci skupiny

Profilový obrázek
Akulacz
@akulacz
Profilový obrázek
Olda
@olda

Moderátoři

Profilový obrázek
Kubrt
@kubrt

Média skupiny

Skupiny

Děkujeme za vaši podporu!

Podpořte nás na Patreon

Skupiny

Děkujeme za vaši podporu!

Podpořte nás na Patreon

Pin It on Pinterest