Profilový obrázek

Rallyman

 • Veřejná skupina
 • před 1 rok, 9 měsíců

Recenze – Rallyman

Domovská strana Fóra Skupinová fóra Rallyman Recenze – Rallyman

This topic contains 1 hlas and has 0 odpovědí.
1 hlas
0 odpovědí
 • Autor
  Příspěvky
  • #1936
   tondakolik
   Člen

   “Tři, dva, jedna, jeď! Pravá dva, sto padesát pravá tři řízni do levá čtyři utáhne, sedmdesát horizont vlevo do levá šest neřež, tři sta levá jedna do pravá jedna řízni do pravá tři středem, křižovatka rovně do skok středem, …”

       Závodní hra Rallyman vás zavede na tratě rychlostních zkoušek automobilových soutěží. Se svým MRC (Micro Rally Car) se pokusíte projet trať v co nejkratším čase. Proti vám však stojí další závodníci, musíte do toho tedy dát všechno.
   Před zahájením samotné rally je třeba, aby pořadatel našel vhodné tratě pro konání soutěže. K dispozici jsou tu čtyři oboustranné herní desky, které můžete k sobě libovolně přikládat a vytvářet tak různé měřené úseky. Podle Jeana-Christopha je počet možných rychlostních zkoušek až 240.000, já jsem ale došel k mnohem vyššímu číslu. Každá deska má z jedné strany asfaltový povrch a ze strany druhé je silnice pokryta vrstvou sněhu a ledu. Po sestavení trati rychlostních zkoušek, může samotný závod začít.Každý z jezdců se připraví na start se svým MRC, se kterým má jistě mnoho natrénováno a ovládá tedy řízení této soutěžní techniky. Jistě dobře ví, že za každou hozenou kostku se může posunout o jedno pole dopředu. Kostek je k dispozici celkem sedm, každou z těchto kostek může hráč v jednom tahu házet maximálně jedenkrát. Na konci každého tahu si vezme kartu s aktuálně zařazenou rychlostí.

       Trať rychlostní zkoušky je tvořena rovinkami a zatáčkami. Na rovinkách můžete jet libovolnou rychlostí, pouze musíte dávat pozor na případné nerovnosti, přes které můžete skočit a ušetřit tím čas a nebo naopak nějaký čas ztratit pokud při doskoku ztratíte nad vozem kontrolu. Zatáčky je možné projíždět třemi způsoby. Zatáčku můžete projet stopou, můžete ji projet smykem a v některých zatáčkách můžete zatáčku říznout. V každé zatáčce jsou uvedeny maximální rychlosti k jednotlivým průjezdům. Pokud byste do zatáčky vjeli příliš rychle, došlo by ke ztrátě kontroly.

       Rally není o předjíždění, je to o zvládnutí řízení soutěžního vozu na uzavřených tratích. Jezdci tak nestartují najednou, ale v rozestupech. V prvním kole tedy hraje první hráč, ve druhém kole první a druhý hráč, ve třetím se přidá třetí a tak dále, dokud nejednou všichni hráči. Mezi jednotlivými vozy na trati je tak rozestup jednoho tahu. I tak se může stát, že jeden z vozů dojede předchozí a dojde k předjíždění. Předjíždění je však nebezpečný manévr, který musíte dobře naplánovat. V jednotlivých kolech hráči hrají v pořadí podle pozice vozů na trati.

       V každé servisní zóně navíc mohou hráči zvolit jedny ze dvou různých pneumatik. Jsou tu pneumatiky asfaltové a sněhové. Pneumatiky samozřejmě velmi ovlivňují chování vozu na trati. Při použití nesprávného obutí můžete ztratit mnoho času a také snáz ztratíte kontrolu nad vozem.
       Při hodu kostkou může padnout symbol nebezpečí. Pokud hodíte v jednom tahu tři symboly nebezpečí, ztratíte kontrolu nad vozem. V případě, že používáte nevhodné pneumatiky, může dojít ke ztrátě kontroly dokonce již při druhém symbolu nebezpečí. V případě ztráty kontroly je vaše MRC neovladatelné, může dojít k hodinám a otočení se do protisměru, nebo dokonce k opuštění silnice a vyjetí na louku, do lesa, nebo náraz do skály. Při tom samozřejmě ztratíte nějaký ten čas a navíc může dojít k poškození vašeho vozu.
       S každým poškozením, které váš vůz utrpí, přicházíte o možnost hodu jednou kostkou rychlosti. Nemůžete tedy v jednom tahu například zrychlit “z jedničky na pětku”. Každé poškození vás tedy stojí nějaký čas. Pokud váš vůz utrpí páté poškození, nebude již schopen další jízdy a cíl dané rychlostní zkoušky nespatříte. Kromě poškození, které vás připravuje o kostky převodových stupňů, můžete v průběhu rychlostní zkoušky udělat defekt. Každý defekt vás připraví o jednu kostku pohybu, pokud by však přišel třetí defekt, vůz již nebude schopen pokračovat dál.
       Po projetí cílem si sečtete časy znázorněné na jednotlivých kartách rychlostních stupňů a výsledný součet je celkovým časem, který jste potřebovali na projetí dané rychlostní zkoušky. Časy všech hráčů se zapíší do výkazu soutěže, takže všichni hráči vědí, jak na tom jsou. Poté může následovat servis. V servisu můžete opravit všechna svá poškození včetně defektů a obout jiné pneumatiky. Pokud však servis po rychlostní zkoušce není, musíte se na start další zkoušky postavit s neopraveným vozem a na původních pneumatikách.
       Start další rychlostní zkoušky probíhá stejně jako u první zkoušky, pořadí hráčů se však změní podle časů dosažených na prvním měřeném úseku. Po skončení všech připravených měřených úseků se sečtou časy všech rychlostních zkoušek a hráč s nejnižším celkovým časem se stává vítězem rally.
       Závodních deskových her není málo, ale jen málo z nich se dá považovat za skutečně povedené. Jednou z nich je právě Rallyman. Jde rozhodně o nejkomplexnější závodní hru, se kterou jsem se kdy setkal. Jedná se určitě o nejzajímavější zpracování automobilových soutěží. Herní desky umožňují sestavení velkého množství rychlostních zkoušek a samotná hra je velmi napínavá a zábavná. Jediná větší nevýhoda této hry je, že ten, kdo měřený úsek projede nejrychleji, tedy na nejmenší počet tahů, a klidně během rychlostní zkoušky může předjet všechny ostatní vozy, nemusí daný úsek vyhrát. Nerozhoduje totiž počet tahů, ale čas na kartách rychlostních stupňů. Přináší to však obrovské strategické možnosti hry. Nedá se přesně určit, jaký průjezd bude nejrychlejší, navíc stačí pár symbolů nebezpečí nebo nějaký ten defekt a i nejlepší strategie může být k ničemu.
       Navíc je možné se zapojit do poháru World Rallyman Cup, který pořádá autor na oficiálních stránkách hry.
       Milujete-li rally, milujete Rallyman!
   • Téma bylo upraveno před 2 roky, 2 měsíce uživatelem tondakolik.

Musíš být přihlášený, aby ses mohl účastnit diskuze.

Popis

Vše o hrách ze série Rallyman!

Podpořte nás nákupem:

Správci skupiny

Profilový obrázek
tondakolik
@tondakolik

Média skupiny

Skupiny

Děkujeme za vaši podporu!

Podpořte nás na Patreon

Skupiny

Děkujeme za vaši podporu!

Podpořte nás na Patreon

Pin It on Pinterest